Na półkuli południowej obserwowano całkowite zaćmienie Słońca

Kategorie: 

Źródło: twitter

Dzisiaj mieszkańcy Azji, Australii i Oceanii mogli obserwować zaćmienie Słońca. W wąskim pasie dało się obserwować całkowite zasłonięcie tarczy słonecznej. Tysiące ludzi wyległo na ulice aby podziwiać to niezwykłe zjawisko naturalne.

 

Eksperci ostrzegają, że oglądanie zaćmienia Słońca gołym okiem oraz zwłaszcza za pomocą konwencjonalnych teleskopów to bardzo zły pomysł grożący utratą wzroku. Aby zapobiec uszkodzeniu siatkówki, konieczne jest stosowanie specjalnych filtrów.

 

Pas całkowitego zaćmienia Słońca tym razem przebiegał między innymi przez Indonezję. Było ono widoczne w 12 z 34 prowincji tego kraju. W stolicy. Dżakarcie zebrały się tłumy gapiów żądnych wrażeń. Wszędzie można było nabyć specjalne okolicznościowe okulary pozwalające na w miarę bezpieczne obserwowanie zjawiska.

Warto przypomnieć, że władze Indonezji, jeszcze w 1983 roku ostrzegały ludzi, aby pozostali w domach podczas zaćmienia. Zdaniem bliżej nieznanych ekspertów, na których powoływał się rząd, zjawisko mogło wywołać negatywne skutki dla zdrowia, a nawet spowodować ślepotę. Z pewnością takie ryzyko istnieje, o ile ktoś patrzy w Słońce bez odpowiedniego wyposażenia, a nie ze względu na sam fakt wystąpienia zjawiska. W tym roku postęp , że rządzący szeroko reklamowali zaćmienie jako atrakcję turystyczną.

Ścieżka cienia księżycowego odpowiadająca obszarowi obserwacji całkowitego zaćmienia

Zaćmienie Słońca następuje zawsze wtedy, gdy Księżyc znajduje się dokładnie na wprost między Ziemią a Słońcem. Tak się złożyło, że szerokość tarczy księżycowej odpowiada dokładnie szerokości tarczy słonecznej co skutkuje tym, że przez chwilę widać koronę naszej dziennej gwiazdy. Następne całkowite zaćmienie Słońca, które będzie widoczne w Polsce wystąpi dopiero 7 października 2135 r.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ziga

"szerokość tarczy księżycowej

"szerokość tarczy księżycowej odpowiada dokładnie szerokości tarczy słonecznej" czy chodzi o wielkość kątową i pozorną szerokość tarcz na niebie? bo o ile mnie wiadomo, to Słońce jest obiektem o największej "szerokości tarczy" w naszym układzie... Polska być język bardzo trudna i zagmatwany

Skomentuj