Półkulę północną może czekać najgorętsze lato od 600 lat

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Harvardu, lato nadchodzące na półkuli północnej może być najcieplejsze od ponad 600 lat.

 

Aby lepiej zrozumieć obecne trendy w klimacie, naukowcy opracowali model statystyczny temperatur Arktyki i zmian właściwości próbek uzyskanych z drzew, lodu i osadów w jeziorach.  Badania wykazały, że miesiące letnie w ciągu ostatnich dwóch dekad pokonały wszelkie rekordy dla danych z ostatnich sześciu wieków.

 

Dane oparte są na najlepszym obecnie modelu na podstawie, którego estymowano 600-letnią historię temperatur.  To pozwala zrozumieć, czy anomalie klimatyczne, takie jak upalne lato w 2010 r. to znak przyszłego klimatu planety.  Do tej pory statystyki temperatury były dostępne tylko w okresie 100 lat temu, ale to nie było wystarczające do wyciągania dokładnych wniosków.

 

Teraz naukowcy wiedzą już, że lata 2005, 2007, 2010 i 2011 były cieplejsze w sezonie letnim niż co najmniej 95% lat wcześniejszych.  Wydarzenia takie jak gorące lato w 2010 roku wskazują na stały wzrost średniej temperatury latem.  Okazuje się, że anomalie temperaturowe nie były wyjątkowymi wydarzeniami a wraz ze wzrostem średniej temperatury rośnie też prawdopodobieństwa ekstremalnych zjawisk pogodowych.

 

Naukowcy pracują obecnie nad poprawą rozdzielczości modelu w celu pozyskania danych na temat nie tylko sezonowych temperatur, ale również tygodniowych, a nawet dziennych.  Spowoduje to, że model statystyczny będzie jeszcze bardziej dokładne i pomoże znaleźć trendy w klimacie, w krótkim okresie czasu.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika ARTUR

Obecnie już się nie podaje w

Obecnie już się nie podaje w mediach ile rocznie Ziemia zwolniła a na pewno dużo gdyż coraz częściej trzęsienia ziemi wpływają na ruch obrotowy . Ten wpływ mozna zobaczyć na telemetrii USGS , wczesniejsze informacje które były prawdziwe potwierdzały że każdy globalny ruch oznaczony na wszystkich urządzeniach telemetrycznych wpływał na zwolnienie ruchu obrotowego , wystepował on bardzo rzadko i tylko przy duzym trzęsieniu , obecnie nawet przy małych wystepują drgania całej Ziemi . Spowolnienie obrotu jest duże , ale musi być skala porównawcza pomiaru oficjalnego korygowanego elektronicznie i pomiaru na urządzeniu mechanicznym .

Strony

Skomentuj