Policzono w którym kraju mieszkańcy czują się najszczęśliwsi

Kategorie: 

Źródło: Gallup-Healthways
Jak wynika z raportu Gallup-Healthways, Panama jest krajem w którym mieszkańcy czują się najszczęśliwsi. Natomiast na samym końcu tego rankingu możemy znaleźć Syrię i Afganistan. Na którym miejscu znalazła się Polska?

 

Raport powstał na podstawie badań, w ramach których zapytano o poziom dobrobytu 133 tysiące osób ze 135 krajów z całego świata. W jego skład wliczono pięć elementów. Pierwszym z nich jest celowość, czyli zadowolenie z tego co się robi oraz motywacja w realizacji swoich celów. Drugi to społeczność - relacje z innymi ludźmi, otrzymywane przez nich wsparcie oraz miłość.

 

Kolejnym elementem są finanse, lub jak określił to raport, "zarządzanie życiem gospodarczym w celu zredukowania stresu i zwiększenia bezpieczeństwa"; społeczeństwo, czyli zadowolenie z miejsca w którym się żyje i poczucie bezpieczeństwa; oraz element "fizyczny", w którego skład wchodzi zdrowie i energia.

 

Do krajów, w których mieszkańcy czują się najbardziej szczęśliwi, zaliczono wg. kolejności: Panamę, Kostarykę, Danię, Austrię, Brazylię, Urugwaj, Salwador, Szwecję, Gwatemalę i Kanadę. Na samym końcu listy umieszczono Gruzję, Chorwację, Benin, Ugandę, Madagaskar, Czad, Demokratyczną Republikę Kongo, Haiti oraz Afganistan i Syrię.

 

Jak wypadła Polska? Według raportu, nasz kraj zajmuje 59. miejsce. 18% osób ankietowanych wskazało na celowość, 20% na społeczeństwo, 21% wyraziło fizyczne zadowolenie a 26% - społecznościowe. Co ciekawe, najwyższy wynik (31%) uzyskał element "finanse". W raporcie możemy przeczytać, że:

 

"Imponujące wyniki gospodarcze Polski w ciągu ostatniej dekady, szczególnie w czasie globalnego kryzysu finansowego, pozwoliły Polakom dogonić bogatsze społeczeństwa europejskie pod względem PKB na mieszkańca i cieszyć się jakością życia, której wcześniej nie doświadczyli. Pomyślne przejście od gospodarki centralnie planowanej do rynkowej bez dramatycznego wzrostu nierówności w dochodach pomaga wyjaśnić, dlaczego dobrobyt Polaków w wielu elementach jest o wiele bardziej wyrównany z krajami Europy Zachodniej, niż z krajami byłego Związku Radzieckiego"

 

Twórcy raportu tłumaczą również, że wysoki poziom bezrobocia wyjaśnia, dlaczego Polacy nie są zadowoleni z życia w swoim społeczeństwie oraz dlaczego osoby młode i wysoko wykwalifikowane masowo wyjeżdżają z kraju. W 2013 roku aż 23% dorosłych ankietowanych wyjechałoby na stałe do innego kraju, gdyby tylko była taka okazja.

 

Porównując Polskę do całej Europy, elementy takie jak celowość, społeczność czy "fizyczność" jest niemal na takim samym poziomie. Różnicę można już zauważyć, porównując zadowolenie finansowe (Polska - 31%, Europa - 37%) oraz związane ze społeczeństwem (Polska - 20%, Europa - 28%).

 

Badanie wskazuje, że w skali światowej, mieszkańcy Europy są najbardziej zadowoleni ze swoich finansów. Natomiast wszystkie pozostałe elementy mają najwyższy wskaźnik w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej - celowość 37%, społeczność 43%, społeczeństwo 37% i "fizyczność" 36%. Poniżej dodajemy statystyki, które prezentują gdzie mieszkańcy czują się najbardziej zadowoleni w zależności od kategorii:

 

  • Celowość:
Panama - 66%

Kostaryka - 50%

Salwador - 49%

Brazylia - 45%

Dania - 45%

...

Grecja - 7%

Albania - 7%

Madagaskar - 7%

Syria - 3%

Afganistan - 1%

 

  • Społeczność:
Panama - 68%

Kostaryka - 58%

Urugwaj - 54%

Brazylia - 52%

Salwador - 51%

...

Uganda - 10%

Madagaskar - 9%

Haiti - 7%

Syria - 2%

Afganistan - 0%

 

  • Finanse:
Szwecja - 72%

Austria - 64%

Dania - 59%

Holandia - 56%

Niemcy - 55%

...

Niger - 6%

Uganda - 5%

Mali - 4%

Gwinea - 3%

Afganistan - 2%

 

  • Społeczeństwo:
Panama - 58%

Holandia - 53%

Austria - 52%

Dania - 51%

Sri Lanka - 50%

...

Demokratyczna Republika Kongo - 10%

Chorwacja - 10%

Bośnia i Hercegowina - 10%

Włochy - 9%

Armenia - 8%

 

  • "Fizyczność":
Panama - 63%

Kostaryka - 45%

Brazylia - 44%

Urugwaj - 43%

Gwatemala - 41%

...

Południowa Afryka - 11%

Haiti - 9%

Chorwacja - 9%

Syria - 8%

Ukraina - 8%

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/w-jakim-kraju-mieszkancy-czuja-sie-najszczesliwsi

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika koń który mówi

Ano "pisze" coś tam

Ano "pisze" coś tam okólnikowo w treści arta, na zasadzie porównania z Europą. Ale nie widzę nas w tych zestawieniach pod artem pomimo, że jest tam np. Grecja czy Dania. Poza tym miały to być kraje najbardziej zadowolone. Nic nie rozumiem z tego jak zestawiona jest np. Panama z Grecją.
Taki bezsensowny, zmanipulowany sondaż za który ktoś wziął kupę szmalu w dodatku i świetnie żyje z takich głupot. I tak dobrze, że nie wyszło, że Polacy są szczęśliwsi od niemców czy kanadoli bo to już świadczyło o bardzo masowej narkomanii w kraju.

Portret użytkownika Kazek12

Tam gdzie Amerykanie

Tam gdzie Amerykanie wprowadzają lub chca wprowadzać demokrację, swoja demoklrację kanonierek, tam ludzie sa najbardziej nieszczęśliwi, bo rujnuja im ich kraje dla swoich imperialnych interesów i dla obrony hegemonii dolara na świecie.

Portret użytkownika tomasz26

szczescie jest nie wymierne

szczescie jest nie wymierne tak jak nie wymierny jest bog .. kazdy chce miec jego jak najwiecej  lecz nie sztuka je posiadac dla samego siebie(ułuda szczescia) sztyka je posiadac i ofiarowac je innem . bo szcescie nic nie kosztuje szczescie to oslowo otuchy dzielenie sie usmiechem  podanie pomocnej dloni . dobra rada .. szczescie to mowienie prawdy nawet jesli ma byc szczerada bulu ,szczescie to  rozmowa z bogiem i oczekiwnie na jego rozgrzeszenie ,to cud narodzin i  szczescie  z rozstania  i radosc  ponownego polaczenia) sczescia sie nie posiada szczesie to boska radosc zycia  nie zaleznie od czasu ..bo czas i zycie to pojecia wzgedne)duzo szczcia duzo milosci,  mnie chciwosci, mniej pazernosci wiecej łaski i rzyczliwosci .a bog odpalci wam w miloscii i radosci Smile

Portret użytkownika koczownik killa

Szefie nie edytuj mi tak

Szefie nie edytuj mi tak postów bo potem jak ktoś czyta to nie wiadomo o co chodzi. A to że te mycate ścierfa ścigają za powiedzenie prawdy, mało mnie obchodzi. Pier**** ich na całej linii.

Portret użytkownika charis

wszystko co światowe i

wszystko co światowe i cielesne nie może dać szcześcia trwałego, bo tylko to co wieczne może dać trwałe szczęście. Światowe rzeczy nie są trwałe, również człowiek nie może być fundamentem trwałego szczęścia bo jest śmiertelny i często zawodny - tylko jedna jest droga do trwałego szczęścią, pokoju, nadziei - żadne burze życiowe nie mogą zniszczyć tej nadziei - http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=10200
 
,
 
 
 

Strony

Skomentuj