Policzono ile zajęłoby całe złoto świata

Kategorie: 

Samorodek złota - Źródło: wikipedia

Organizacja World Gold Council, ustaliła, że gdyby całe, kiedykolwiek wydobyte złoto na świecie zostało stopione, można by uzyskać z tego sześcian o długości krawędzi 21 metrów. 

 

To nie pierwszy raz, gdy policzono całe złoto produkowane na świecie. W 2012 roku amerykański inwestor Warren Buffett stwierdził, że gdyby z całego złota świata wytopiono sześcian to jego krawędź będzie miała długość 20 metrów.  Szacunki World Gold Council są zatem bardzo prawdopodobne.

 

Policzono, że pod koniec 2017 roku łączna waga złota wydobytego na świecie wyniosła 190 040 ton. Jak wyjaśniono w firmie, kwota ta obejmuje wszystkie złote historycznych artefaktów. Każdy rok przynosi dalszą produkcję złota o kolejne 2,5 do 3 ton.

Jak oszacowali analitycy World Gold Council, całkowita objętość wytwarzanego w historii ludzkości złota pozyskanego spod ziemi, od 1950 roku wzrosła o dwie trzecie. Prawie połowę ziemskiej rezerwy złota stanowi biżuterii, jest jej aż 47,7 procent.

 

Pozostałe rezerwy podziemne to według ekspertów, najwyżej 54 tysięcy ton. W ostatnich latach produkcja złota wzrosła, ale eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych 8-10 lat, będzie spowalniać. 

Wszystko jednak może się zmienić już w najbliższej przyszłości, bo nadciągają czasy górnictwa kosmicznego. Planuje się eksploatację asteroid. Te posiadające dużo złota i rzadkich metali, mogą zostać przechwycone i przetworzone. 

 

Aby jednak stało się to możliwe potrzebne są jeszcze technologie umożliwiające bezpieczne holowanie asteroid oraz pełną automatyzację górnictwa na nich. Nawet jedna asteroida może zatem zmienić te złote proporcje i wpłynąć na cenę tego cennego metalu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika walek

Autorze tego artykułu,widać

Autorze tego artykułu,widać,że nie czytasz komentarzy,albo masz w czterech literach opinie intrnautów!!Wiele błędów i literówek w artykule!Np.roczne wydobycie złota to 2,5-3 TYSIĘCY ton,a nie 2,5-3 ton!!Sama KGHM wydobywa rocznie ponad 3 TONY złota rocznie!!

Portret użytkownika sylvin

Kto napisał ten artykuł? Same

Kto napisał ten artykuł? Same Chiny (największy obecnie producent Au) wytapia rocznie 455 to złota, cały świat produkuje go ok 3-3,5 tys ton rocznie, w zależności od koniunktury i urobku rudy.  A napisane jest w artykule, że rocznie złota przybywa o 2,5 - 3 tony. Obecnie na świecie jest ok 200 tys złota, w przeliczeniu na czyste Au 999,9. Czy nikt nie redaguje tych tekstów? Ogarnijcie się tam zanim coś opublikujecie!

Skomentuj