Policyjne drony naruszają prywatność mieszkańców Nowego Jorku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Nowojorska Unia Swobód Obywatelskich wydała oświadczenie, w którym krytykuje planowane wykorzystanie dronów do patrolowania miasta. Krytycy postrzegają inicjatywę jako potencjalne poważne zagrożenie dla prywatności.

New York Times poinformował, że w czerwcu nowojorska policja zakupiła 14 dronów, które niebawem mają być wykorzystywane do obserwowania i pilnowania dużych tłumów. Krytycy uważają jednak, że pomysł może być potencjalnym zagrożeniem dla prywatności.

 

Unia Swobód zauważyła, że wielkie tłumy ludzi zbierają się często, aby legalnie protestować, na przykład przeciwko brutalności policji. Drony są wyposażone w zaawansowaną technologię i kamery o rozdzielczości 4K. Krytycy sugerują, że sama obecność policyjnych szpiegów może wywołać agresywne zachowania wśród uczestników demonstracji.

Policja przekonuje, że drony nie zostaną wyposażone w technologię rozpoznawania twarzy, lecz Unia Swobód wskazała na wyjątek, który pozwala służbom korzystać z niej w przypadku "obaw o bezpieczeństwo publiczne". Krytycy obawiają się, że policja może swobodnie interpretować ten zapis i nadużywać prawa do inwigilacji obywateli.

 

Największą obawą protestujących jest fakt, że urządzenia mogą posłużyć do szpiegowania osób, legalnie korzystających z ich konstytucyjnych praw.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika mariusx78

Pamiętam jak w 1999 roku

Pamiętam jak w 1999 roku nabyłem swojego pierwszego PC i grałem w niesamowitą jak na tamte czasy grę "Half- Life", w której latało coś podobnego do dzisiejszych dronów, śledziło gracza i strzelało do niego. Trzeba było tego unikać a w najgorszym razie zestrzelić. Było to prawie 20 lat temu, ale wyraźnie pamiętam jak rzekłem wtedy do swoich kumpli: "Tak będzie za 20 lat w realu". Wyśmiali mnie ......

Skomentuj