Pole magnetyczne Ziemi słabnie, a naukowcy nie wiedzą dlaczego

Kategorie: 

Źródło: ESA, Wikimedia Commons

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaobserwowała zmiany w ziemskim polu magnetycznym. Satelity Swarm zarejestrowały anomalię w polu magnetycznym nad południowym Atlantykiem - między Afryką a Ameryką Południową. W ciągu ostatnich 50 lat ta strefa pola magnetycznego znacząco osłabła.


Pole magnetyczne pomaga chronić Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym i wiatrem słonecznym. Siła i położenie pola magnetycznego może być zmienne, ponieważ warunkuje je przepływ płynnego żelaza w jądrze Ziemi.


Pasy Van Allena są dwoma dużymi pasami pola magnetycznego otaczającymi Ziemię, dzięki którym cząsteczki kosmiczne są trzymane w pewnej odległości od naszej planety. W ostatnich dziesięcioleciach naukowcy zauważyli zjawisko, które nazwali Anomalią Południowoatlantycką - miejscem osłabienia ziemskiego pola magnetycznego, które powoduje, że pas promieniowania Van Allena zbliża się na zaledwie 200 kilometrów do powierzchni Ziemi.


Jak pokazują ostatnie dane z ESA, anomalia południowoatlantycka również słabnie. Od lat 70. XX wieku powierzchnia anomalii zmalała z około 24 tys. nanotlasów do 22 tys. nanotesli (jednostka indukcji magnetycznej równa 1 miliardowej tesli). W ciągu ostatnich pięciu lat to miejsce rozdzieliło się na dwie oddzielne plamy w obrębie Atlantyku.


Niektórzy spekulują, że może to sugerować zbliżające się przebiegunowanie Ziemi. Zdarzenie to ma miejsce raz na kilkaset tysięcy lat i powoduje, że bieguny magnetyczne Ziemi ulegają odwróceniu.


Badacze z Europejskiej Agencji Kosmicznej planują monitorować postępujące zjawisko. Nie wiadomo jednak w jakim stopniu kolejne anomalie mogą wpłynąć na bieguny magnetyczne Ziemi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika kopeć

No kurde, a podobno ludzie w

No kurde, a podobno ludzie w Brazyli zdychają niesamowicie na "koronawirusa". A może jakiś "tenki musk" by sie zastanowił czy to przypadkiem nie z tego powodu... he? Co mówicie? Że nie? Bo rządy mówio inaczej i ni bydzie pinionżkuf jak bedziemy mówić niezgodnie z linią propagandową? Aha.... 

Portret użytkownika Jimbo

Takie osłabienie w tym

Takie osłabienie w tym miejscu globu raczej źle wróży w przededniu następnej aktywności słonecznej, która rozpocznie się od tego roku, około jesieni. Słońce ma swoje up and downs co 10 lat, to naturalny cykl aktywności, gdzie pojawiają się dziury tzw coronal holes, które pozwalają się naszej gwieździe ładować. Info trochę stare, bo o tych anomaliach można było poczytać już miesiąc temu na stronie spaceweather.com - Polecam tą stronę, bo można na żywo podglądać słońce, wszystko naniesione dokładnie, dużo statystyk i można cofać się o dni, miesiące i lata w statystykach aby mieć większy pogląd na naszą gwiazdę i to co się dzieje w około.

Portret użytkownika YaHu

Gdyby skrócić te

Gdyby skrócić te wyimaginowane miliony lat, to wszystko było by bardziej to zaakceptowania. Gdybyśmy gdybali, że bieguny zamieniają się miejscem co pare tyś lat to wiedzielibyśmy gdzie podziały sie kolejno rozwinięte cywilizacje. NIe było by dziwne, że znajdujemy samoloty zabawkowe w egipcie, skamieniałe zegary i wiele innych artefaktów. Potop by się zgadzał. Ślady stóp ludzkich obok dinozaurów, mamut z pełnym brzuchem jedzenia na sybierii który nagle zamarzł itd Smile Zgadzały by się ogórki kiszone, które skamieniały w około 50 lat ( ktoś tam znalazł ). Naukowcy to wiedza bo sami sobie nie wierzą Smile

Portret użytkownika Arya

Jeśli jest chora, to dlaczego

Jeśli jest chora, to dlaczego rodzice jej pozwalają na to, co robi? Ja mam córkę młodszą o dwa lata od Grety, ale gdyby była chora, to nie pozwoliłbym jej na to, na co pozwalam teraz. I nie mam na myśli nie wiadomo czego, tylko np. to, żeby nie mogła sama pojechać do centrum miasta. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Majan

Taka anomalia nastepuje mniej

Taka anomalia nastepuje mniej wiecej co 12,000 lat a nie kilkaset tysiecy lat  i wedlug obliczen Stephena Hawkinsa ma nastapic w tym roku a nie 21.12. 2012 tak ja to obliczone bylo w Kalendarzu Majanskim.Ponoc gdzies tam byl przez kogos zrobiony jakis blad.  Niedlugo zobaczymy czy ta data sie sprawdzi. 

Strony

Skomentuj