Pole magnetyczne Słońca jest już gotowe do przeskoku

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Co 11 lat dochodzi do zjawiska polegającego na przebiegunowaniu i reorganizacji słonecznego pola magnetycznego. Zdarzenie to będzie symbolicznym zakończeniem 24 cyklu słonecznego. Według NASA nastąpi to w ciągu następnych trzech miesięcy.

 

Na dobrą sprawę może się to jednak rozpocząć nawet dzisiaj, zwłaszcza, że naukowcy wskazują na symptomy potwierdzające, że przebiegunowanie jest w drodze. Będzie to czwarte takie zjawisko obserwowane przez ludzi. Pierwszy raz udało się to zmierzyć dopiero w 1976 roku, więc trudno powiedzieć, że mamy duże doświadczenie naukowe w zakresie badania tego zjawiska. Do tej pory jednak każde z kolejnych przebiegunowań występowało regularnjie w okresie co 11 lat.

 

To co się dzieje z gwiazdą w takim momencie można łatwo opisać. Najpierw słabnie pole magnetyczne, aż do zera a następnie pojawia się ponownie, ale z przeciwną polaryzacją. Mimo, że proces ten brzmi dosyć prosto to zdarzenie to znaczy bardzo wiele dla każdej z planet, ponieważ heliosfera sięga aż poza orbitę Plutona.

 

Co ciekawe zmiana polaryzacji każdego z biegunów Słońca nie przebiega w sposób symetryczny. Może dojść do sytuacji, gdy biegun północny już osłabł a południowy dopiero się do tego zabiera. Według japońskich naukowców w okresie przejściowym Słońce może mieć chwilowo nawet kilka biegunów.

 

W tym okresie przejściowym może dochodzić do różnych zjawisk towarzyszących takich jak nagły wzrost zjawisk solarnych typu silne rozbłyski czy monstrualne dziury koronalne. Ostatnia burza magnetyczna na Ziemi była spowodowana właśnie przez kombinację tych zjawisk. Być może przebiegunowanie będzie następowało w tym samym czasie gdy do Słońca zbliży się na odległość około 1,2 miliona kilometrów oczekiwana na listopad kometa ISON.

 

Gdyby doszło do nieszczęśliwego splotu wydarzeń w wyniku którego ewentualna super emisja słoneczna przewidywana przez naukowców, znajdzie na drodze Ziemię, to dla naszej cywilizacji może to być druzgocące zdarzenie. Truizmem jest podkreślanie jak bardzo jesteśmy zależni od komputerów. Wkraczamy w ciekawy okres w życiu naszej gwiazdy i astrofizycy tak naprawdę zapewne sami nie są do końca pewni do czego dojdzie i czy to przebiegunowanie mimo braku porządnego maksimum w ogóle nastąpi,

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Mam pytanie i prośbę do

Mam pytanie i prośbę do wszystkich obserwatorów przygód Słońca odnośnie tej komety co niby rzekomo przeleciala przez Słońce...czy jest jakikolwiek zapis albo zdjęcia z jakiegokolwiek satelity pokazujące z dobrej perspektywy moment trafienia tej komety w Słońce lub monent jej wylotu ze Słońca?
Tyle się gadało o tym fakcie, a jakoś żadnych takich materiałów nikt nie zaprezentował, a moze to tylko taki skrót perspektywiczny wprawiający w błąd nastąpił. Mam na myśli sytuację, gdy na przykład obserwujemy ptaka przelatującego za domem...wtedy można patrząc na to powiedzieć, że ptak wleciał w dom z jednej strony i wyleciał cały z drugiej, a tak naprawdę on przeleciał za domem.
Jak macie jakieś linki to podrzućcie.

Portret użytkownika mamuna

Co to znaczy: Zdarzenie to

Co to znaczy: Zdarzenie to będzie symbolicznym zakończeniem 24 cyklu słonecznego ? To co - słońce ma 264 lata ? Przypominam też że wg Majów koniec świata miał być 21 grudnia 2012 roku tylko że nikt nie ma bladego pojęcia kiedy wypada rok 2012 bo na pewno nie w 2012-tym. 

Portret użytkownika Jav

"Pierwszy raz udało się to

"Pierwszy raz udało się to zmierzyć dopiero w 1976 roku"
 
Moze Zle licze ale skoro przebiegunowanie jest co 11 lat a teraz wypada w 2013 to jakim cudem oni poraz pierwszy zbadali je w 1976 skoro przebiegunowanie w tamtym okresie wypadalo na 1969 i 1980 ;]
 Albo czegos nie dostrzegam albo wiekszosc informacji w tym i zreszta jak zdazylem zaobserwowac wiekszosci artykulow jest wyssane z palca i to takiego dosc silnie nieprzytomnego.

Portret użytkownika kolo21

Tak szczerze gdyby walneła

Tak szczerze gdyby walneła cała elektronika i zero prądu to by zapanował taki haos że lepiej nie mówić.Jedyne co można by było robić to rabowac apteki,centra handlowe itp zanim inni to zrobią.I porobić zapasów na rok,czy dwa.A później???co dalej???

kolo21

Portret użytkownika labrador

pózniej?walka o utrzymanie

pózniej?walka o utrzymanie tych zapasów,wiecej chętnych by na nie było,zycie w ciągłym strachu i walce i przetrwanie i...oczekiwanie kiedy włącza prąd.Sa ludzie którzy z wyboru własnego zrezygnowali z energii el..zyja w jakiś społecznosciach bez prądu,sami wytwarzaja ubrania ,zywność,nie ma problemu do nich dołaczyc jak komuś tęskno

Portret użytkownika Rasta4Peace

Książkowy zestaw "aby

Książkowy zestaw "aby przetrwać" hoolywodzkich scenariuszy. Czy ty tak naprawde zachowałbyś się w takiej sytacji? komplętnego blackoutu? Zaczołbyś rabować sklepy? widząc przestraszonych ludzi takich jak ty? Nie.. normalny człowiek zaczołby współpracować z innymi aby zbierać się w kupe i wspólnie przetrwać ten kryzys.
Powiedz mi chłopcze żyjesz na tym świecie? czy tym który widziałeś na ekranie?
edit: to nie będzie jak land of confusion, to akurat dzieję się i w tej chwili.

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Portret użytkownika labrador

jedni połączyli by sie w

jedni połączyli by sie w jakies wspólnoty,a inni w gangi,czyli dalej nie byłoby idealnego świata tylko dokładnie taki sam syf cywilizacyjny jak jest.wystarczy cofnąc sie do czasów kiedy o prądzie i urządzeniach el.nie było nawet wyobrazeń i co ?ludzkość była idealna?

Portret użytkownika black.serpent

Oczywiście wszyscy jesteśmy

Oczywiście wszyscy jesteśmy cywilizowani, kiedy codziennie mamy świeże bułeczki na półkach sklepowych, prąd w gniazdkach, dostęp do wody pitnej, usług medycznych etc. No ale niestety właśnie w kryzysowych sytuacjach człowiek pokazuje swoją prawdziwą, zwierzęcą naturę. Wystarczy spojrzeć co się dzieje w Syrii, Egipcie itp - a to "tylko" wojna w pojedynczych krajach. Kiedy upada to co znamy pod pojęciem cywilizacji, wtedy dzieją się rzeczy, których wielu nie uwzględniłoby nawet w najbardziej śmiałych scenariuszach filmowych.

Portret użytkownika wir

witam,   mam takie pytanie,

witam,
 
mam takie pytanie, przy czym nie posiadam żadnej wiedzy w tej materii.
Czy możliwe jest żeby wyrzut ze słońca spowodował zmianę trajektorii lotu komety, zakładając że ta kometa nie jest jedynie z lodu, choć nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.
 
pozdrawiam

Strony

Skomentuj