Pokrywa lodowa na Antarktydzie Zachodniej pęka od wewnątrz

Kategorie: 

Źródło: Internet

Nie ma już wątpliwości, że zachodnia pokrywa lodowa Antarktydy topnieje. Powstają pęknięcia i złamania powodujące jeszcze szybsze zanikanie lodowca. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że obecnie żyjące pokolenie ludzi będzie świadkiem całkowitego załamania się tego lądolodu, twierdzi Ian Howat z Ohio State University.

 

Howat i jego współpracownicy doszli do swoich wniosków po przeanalizowaniu obrazów satelitarnych, uzyskanych podczas ostatniego, głośnego wydarzenia na Antarktydzie, oderwania się od zachodniej pokrywy lodowcowej gigantycznej góry lodowej o powierzchni 582 km2.

Zdjęcia powierzchni uzyskane przez sondy Sentinel oraz mapy termiczne lodowca doprowadziły naukowców do podejrzeń, że oderwanie się góry lodowej nastąpiło w wyniku procesów zachodzących u podnóża lodowca.

Analizowano obrazy otrzymane podczas wschodu i zachodu słońca, gdy słońce jest nisko nad horyzontem, a jego promienie spadają pod dużym kątem na powierzchnię Antarktydy. Pozwoliło to osiągnąć maksymalny kontrast obrazu i znaleźć przyczynę powstania gigantycznych pęknięć.

Za przyczynę pęknięć uważa się wzrost temperatury wody morskiej, która nieustannie obmywa dolną część lodowca. Proces ten nastąpił do powstania charakterystycznych wgłębień w części lodowca, na której wystąpiły pęknięcia, a w ostateczności gigantyczna szczelina. Naukowcy twierdzą, że podobne procesy przyspieszające topnienie lodowców zachodzą na Grenlandii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika komentator

Ziemia wytwarza coraz więcej

Ziemia wytwarza coraz więcej ciepła.

Skutki tego widzimy, tzw globalne ocieplenie, stosunkowo wysokie temperatury w strefach biegunowych (od spodu), nagrzewanie się mórz, zatrzymanie golfsztromu, oraz wzmożoną aktywność sejsmiczną.

W pewnym momencie dojdzie do całkowitego rozluźnienia połączeń pomiędzy płytami tektonicznymi i wtedy się zacznie jazda.

Portret użytkownika gielo

a kroliki w Australii dalej

a kroliki w Australii dalej maja się dobrze ... Trochę już zyję na tymj świecie i do dzisaij już mieliśmy być usmarzeni przez dziurę ozonową (ktoś ją jeszcze pamieta?), zostać bez paliw kopalnych w tym węgla i ropy, zatopić miały nas lodowce i wiele więcej. Jakoś na złośc tej lewackiej propagandzie dalej zyjemy. toż to cód normalnie Smile

Portret użytkownika Lech1963

Dziurę ozonowa zlikwidowano,

Dziurę ozonowa zlikwidowano, a napewno ją powstrzymno dzięki działaniu człowieka, czyli podpisaniu porozumienia wielu państw w 87 roku o ograniczeniu emisji środków do atmosfery które to ją powodowały ! 

A apropo Twojego życia i wydarzeń na ziemi ma sie jak książka o dinozaurach z 200 stronami.  Przez  pierwsze 160 stron bedzie o ich życiu, ( jedna strona to opis 1 miliona lat ) potem dlaczego ich nie było a na końcu na ostaniej stronie w ostatnim zdaniu bedzie opis nas ludzi jak żyli i co robili! Raczej  masz małe szanse aby napisali coś o Tobie i Twoich wnioskach  :) 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Wszystkie artykuły o

Wszystkie artykuły o przebiegunowaniu Ziemi są nieinteresujące, gdyż zjawiska takiego nie ma i nie będzie miało miejsca... Przebiegunowanie geometryczne możliwe jest wyłacznie wskutek kolizji kosmicznej a magnetyczne przeczy podstawom Fizyki.

 Wszystkie dyskusje i artykuły na ten temat to bzdury...

 Zmień sobie w stałym magnesie N na S... Smile

Strony

Skomentuj