Pokrywa chmur nad Arktyką może mieć wpływ na zmiany klimatyczne na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: https://pixabay.com/

Chmury odgrywają ważną rolę w zmianach klimatycznych Arktyki i towarzyszącym im procesie topnienia lodu. Jednak ostatnie badania wykazały, że związek między chmurami a ociepleniem Arktyki jest dużo bardziej skomplikowany niż wcześniej sądzono.

 

Po zebraniu danych z trzech różnych miejsc Arktyki, grupa naukowców ustaliła związek między temperaturą, parowaniem wody i właściwościami ochronnymi chmur. Zmierzono ich powierzchnię, która narażona jest na promieniowanie słoneczne.

 

Naukowcy odkryli, że w regionach polarnych chmury zachowują się nieco inaczej niż w innych miejscach na świecie. Ich funkcją jest głównie ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Właściwości ochronne chmur pozostają niezmienione pod warunkiem stałego poziomu wilgotności względnej. Jeśli więc ulegnie ona zmianie – chmury mogą przestać spełniać swoją najważniejszą funkcję.

Naukowcy wyjaśniają, że z czasem zmniejszenie się objętości lodu w Arktyce doprowadzi do podniesienia się poziomu wody, to z kolei może spowodować zwiększenie się pokrywy chmur. Taka izolacja może negatywnie wpłynąć na aurę naszej planety. Badacze podkreślają znaczenie tego, jak bardzo temperatura i wilgotność mają wpływ na zmiany klimatyczne.

 

Aby zilustrować potencjalny wpływ tych procesów na klimat naszej planety, naukowcy prognozowali możliwe zmiany w Arktyce. Ich badania pokazały, że wzrost funkcji izolacyjnej chmur rozpoczął się na początku XXI w. Najbardziej zauważalne zmiany klimatyczne, zgodnie z prognozami, staną się widoczne w 2040 r.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.8 (4 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika figa

Tak , Medium , calą Ziemię

Tak , Medium , calą Ziemię sprejują . Coraz wiecej ludzi wie , że w chemitrals są niszczace ludzkość wirusy , bakterie , metale ciężkie , ale tez roapylają bilardy czasteczek aluminium , bo tylko w ten sposób (na ograniczonym etapie rozwoju ludzkości ) można wykryć niewidoczne , z wlączonym polem siłowym statki kosmiczne , które wchodzą w nasza przestrzeń . . Pył aluminiowy zaczyna wirowac , i wtedy wiadomo , ze mamy gości z innych cywilizacji . Pozdrawiam .

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj