"Pokojowy plan" Donalda Trumpa może wywołać kolejną wojnę na Bliskim Wschodzie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zapowiadana od dawna „umowa stulecia” miała raz na zawsze rozwiązać konflikt między Izraelem a Palestyną. Przede wszystkim miała pozwolić na stworzenie dwóch osobnych państw. Jednak „pokojowy plan”, ogłoszony niedawno przez Donalda Trumpa, w rzeczywistości pogorszył sytuację i może nawet doprowadzić do wybuchu kolejnej wojny izraelsko-palestyńskiej.

 

Donald Trump to najbardziej proizraelski prezydent w historii Stanów Zjednoczonych. Nic dziwnego, że proponowany przez niego plan jest korzystny przede wszystkim dla Izraela, a Palestyńczyków stawia na drugim miejscu. Właściwie to Trump skupił się głównie na Izraelu, natomiast Palestyńczycy, jeśli chcą wreszcie zaznać spokoju, musieliby przystać na jego warunki.

 

Zacznijmy od tego, że „pokojowy plan” został uzgodniony i omówiony między Stanami Zjednoczonymi a izraelskim rządem i opozycją. Co więcej, Donald Trump ogłosił niedawno, że zgoda ze strony izraelskiej opozycji oznacza „historyczny przełom w relacjach z Palestyńczykami”. Zatem całkowicie zignorowano głos Palestyńczyków i próbuje się im wcisnąć niekorzystną dla nich umowę.

 

Głównym założeniem tego „pokojowego planu” jest utworzenie stolicy przyszłej Palestyny w Abu Dis – niewielkiej miejscowości, która znajduje się przy Wschodniej Jerozolimie. Ponadto, wielki mur, który oddziela Wschodnią Jerozolimę od Zachodniego Brzegu, miałby stanowić granicę Izraela. Palestyńczycy nie zgadzają się z tym i chcą mieć swoją stolicę we Wschodniej Jerozolimie.

Pomysł Trumpa proponuje połączenie Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy z pomocą tunelu, a inne odizolowane obszary przyszłej Palestyny zostałyby połączone mostami. Uchodźcy mogliby zostać przesiedleni do państwa palestyńskiego tylko za zgodą Izraela, który dodatkowo miałby pełną kontrolę nad wszystkimi granicami. Izrael dokonałby również aneksji części ziem w Zachodnim Brzegu, a Strefa Gazy uzyskałaby dodatkowe obszary pustynne przy granicy z Egiptem, lecz nie miałaby kontroli nad swoimi wodami terytorialnymi.

 

„Umowa stulecia” nie była konsultowana z Palestyńczykami, którzy przecież mieliby być jej stroną i jest zdecydowanie na korzyść Izraela, który dzięki niej mógłby zagrabić kolejne ziemie i wzmocnić swoją kontrolę nad regionem. Palestyńczycy, według wizji Trumpa, mogliby posiadać swoje państwo, lecz tylko na warunkach stawianych przez Izrael i Stany Zjednoczone.

 

Tuż po ogłoszeniu nowego projektu, w Izraelu doszło do zamieszek. Organizacja Współpracy Islamskiej, zrzeszająca 57 państw, właśnie odrzuciła plan, a Palestyna zerwała wszelkie relacje z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. Konflikt może się pogłębić, a przecież Izraelowi tak naprawdę nie zależy na tym, aby Palestyńczycy mieli swoje państwo. Dlatego wybuch kolejnej wojny w tej części świata wcale nie jest nieprawdopodobny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika 777

TWÓRCA US BIOWEAPONS ACT MÓWI

TWÓRCA US BIOWEAPONS ACT MÓWI, ŻE KORONAWIRUS TO BROŃ BIOLOGICZNA. W wybuchowym wywiadzie dr Francis Boyle, który opracował ustawę o broni biologicznej, przedstawił szczegółowe oświadczenie, w którym przyznaje, że koronawirus Wuhana w 2019 r. Jest obraźliwą bronią z broni biologicznej i że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już o tym wie.Francis Boyle jest profesorem prawa międzynarodowego na University of Illinois College of Law.Opracował amerykańskie przepisy wykonawcze do Konwencji o broni biologicznej, znanej jako Ustawa o zwalczaniu terroryzmu o broni biologicznej z 1989 r., Która została jednogłośnie zatwierdzona przez obie Izby Kongresu USA i podpisana przez prezydenta George'a HW Busha.W ekskluzywnym wywiadzie udzielonym  Geopolitics and Empire dr Boyle omawia epidemię koronawirusa w Wuhan w Chinach oraz laboratorium poziomu 4 bezpieczeństwa biologicznego (BSL-4), z którego, jak wierzy, uciekła choroba zakaźna.

https://www.infowars.com/creator-of-us-bioweapons-act-says-coronavirus-is-biological-warfare-weapon/

Portret użytkownika Jestem który jest

Tramp myślał, ze ustanowi

Tramp myślał, ze ustanowi święto dziękczynienia II. Zbuduje REZERWAT dla Palestyńczyków, zagoni Ich do tego rezerwatu, a niepokornych wymorduje! A ci ŻYDOWSCY FANATYCY cały czas są przekonani, że jak okradną inne państwa z ich ziem, zbudują RĘKĄ LUDZKĄ świątynię to tam zamieszka Chwała Boga !!! Durnie, nie czytali TORY. Bóg NIE mieszka w swiątyni zbudowanej ręką człowieka spalamionej krwią niewinnych ludzi. W takiej swiątyni mieszka tylko chwała szatana!

Portret użytkownika znawca

Prezydent USA w roli maszyny.

Prezydent USA w roli maszyny.

Donald Trump, to co prawda nie jest osoba, którą okrzyknięto "królem dronów" ale jako agresywny republikański polityk, dał się już poznać, w teatrze działań na Bliskim Wschodzie. Oceny negatywnej o nim, nie zmieni fakt tego, że jako urzędnik z Białego Domu, postanowił cofnąć decyzję poprzedniej administracji prezydenckiej. A więc nastąpił ciąg skrajności, w jego procesie decyzyjnym - z jednej strony nakazał Trump wycofywać się USA z Syrii ale z drugiej strony, nadał też rozkazy, które posłużyły jako baza/zaplecze, do nieoficjalnego zaatakowania Iranu.

To jego poprzednik, Barack Obama, doczekał się swoistej nazwy, za swe działania. Jako autentyczny "król dronów", rozpropagował metodę walki, przy użyciu tych maszyn (w obszarze Bliskiego i Środkowego Wschodu). Dziwnym trafem, przy okazji, podczas wdrażania tej innowacji, powstało fanatyczne, terrorystyczne państwo ultra islamistów.

P.S.

Statystyki nt. użycia dronów bojowych przez USA, jednoznacznie określają ocenę prawną, przy stosowaniu jej wobec tych maszyn, z zasobów polityczno-militarnych USA. Na każdego zabitego terrorystę przez USA, przy użyciu dronów, ginęło zawsze dwoje przypadkowych ludzi (1/3 zabitych to cel, a 2/3 zabitych to cywile).

Tak używać cudów techniki, może nawet i małpa z brzytwą w ręce, a przecież cały czas mówimy tu, o ludzkim (vide amerykańskim) działaniu.

System wolnorynkowy NATO to nie jest gospodarka centralnie planowana ZSRR. W porównaniu do obydwu modeli, sozialstaat EU nigdy nie był i dalej nie jest zdolny do bycia geopolityczną potęgą.

Portret użytkownika Tadzikh

Tylko czekać aż meczet Al

Tylko czekać aż meczet Al Aqsa w Jerozolimie zostanie zniszczony(tak jak film I pet Goat 2 zapowiada) tylko ciekawi mnie kto tego dokona? Palestyna? Izrael? Rosja? Nie wiemy, ale na miejscu meczetu powstanie 3 świątynia salomona, gdzie zasiądzie antychryst. 

Skomentuj