Kategorie:
Produkt modyfikowany genetycznie rozwiąże dwa główne problemy pacjentów z chorobą Parkinsona - skutki uboczne syntetycznego leku oraz dostępność tej substancji w biednych krajach.
Brytyjscy naukowcy stworzyli pomidora wzbogaconego lekiem na chorobę Parkinsona - lewodopą (L-DOPA) - aminokwasowym prekursorem dopaminy. Lek ten został opracowany w 1967 roku i nadal pozostaje najpopularniejszym lekiem przeciw parkinsonizmowi.
Przede wszystkim naukowcy planowali uczynić lek bardziej przystępnym cenowo w krajach rozwijających się, gdzie jego ilość jest ograniczona lub cena jest zbyt wysoka dla populacji. Z drugiej strony, naturalne źródło L-DOPY przyniesie korzyści osobom cierpiącym na skutki uboczne chemicznie syntetyzowanej L-DOPY.
Naukowcy zmodyfikowali owoc pomidora, dodając gen odpowiedzialny za syntezę L-DOPA w burakach, gdzie bierze udział w produkcji barwników betalainowych. L-DOPA jest wytwarzana z aminokwasu tyrozyny, który występuje w wielu produktach spożywczych. W efekcie osiągnęły poziom 150 mg L-DOPA na kilogram pomidorów. Celem jest teraz stworzenie linii produkcyjnej, na której L-DOPA jest ekstrahowana z pomidorów i rafinowana do produktu farmaceutycznego.
Eksperci twierdzą, że jest to łatwiejszy i tańszy sposób wytwarzania L-DOPY, który może być stosowany w regionach o nawet bardzo słabej infrastrukturze.
Obecnie najbardziej rozpowszechnioną formą leku jest synteza chemiczna, ale są też naturalne źródła L-DOPY. Wiadomo, że tylko kilka roślin zawiera mierzalne ilości tej cząsteczki i najczęściej występuje w nasionach.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
Jedynym i niezaprzeczalnym cudem jest Bóg.
Reszta to tylko nasza niewiedza.
Jacenta.
Skomentuj