Pojawiły się kolejne zdjęcia komety C/2012 S1

Kategorie: 

Źródło: Ison

Astronomowie podzielili się z publicznością kolejnym zdjęciem wciąż ledwo widocznej komety, która ma szanse stać się Wielką Kometą naszej dekady.  Kometa C/2012 S1 (Ison) została odkryta 21 września 2012 przez astronoma amatora Vitalija Newskiego (Witebsk, Białoruś) i Artema Novichonoka (Kondopoga, Rosja), z wykorzystaniem automatycznego oprogramowania do wykrywania asteroidów i komet na podstawie serii zdjęć.

Zdaniem odkrywców komety, ma ona potencjał, aby stać się Wielką Kometą z 2013 roku, jak również najjaśniejszą kometą z pierwszej połowy XXI wieku.  Średnio, duża kometa pojawia się raz w ciągu dekady.  W rzeczywistości jest to bardzo trudne do odgadnięcia, czy kometa będzie "wielka", gdyż wiele czynników może znacząco wpłynąć na jej jasność.  

 

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli kometa jest duża i ma aktywne jądro i jeśli przeleci blisko Słońca nie rozpadając się to jej obserwacja z Ziemi będzie na tyle spektakularna, że ma wszelkie szanse, aby uzyskać status "wielkiej komety". Mówi się nawet o dwumiesięcznym okresie obecności na firmamencie przy jasnosci obiektu umożliwiającej nawet obserwacje dzienne.

 

Po potwierdzeniu obserwacji przez inne teleskopy ustalono pierwsze wiarygodne dane orbitalne na temat nowej komety, który wskazują, że C/2012 S1 (Ison) należy do klasy oryginalnych słonecznych komet, a średnica jego jądra ma, co najmniej kilka kilometrów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika DI

"Cykle Templariuszy"  1013

"Cykle Templariuszy" 
1013 rok-wyprawy wojenne króla Polski Bolesława Chrobrego na tereny Niemiec 
przyniosły potem Polsce wyprawy odwetowe Niemiec na Polskę. 
+ 100 lat=1113=powstało Księstwo Kijowskie, 
z jego rodów wywodziły się potem polskie królowe,żony Piastów-Maria Dobroniega kijowska,Zbysława kijowska,Wierzchosława,Eudoksja.
+100 lat=1213-Jan Bez Ziemi król Anglii został lennikiem papieża,cesarz Barbarossa nadał margrabiom polskie Pomorze,oni tam potem panowali.
+100 lat=1313-wojny Polaków z Krzyżakami,we Francji król Filip IV Piękny zniszczył Zakon Templariuszy,co 100 lat wraca w historii samozemsta za tamtą zbrodnię.
+100 lat=1413-Zygmunt Korybutowicz prowadził wojny w Czechach o tron dla siebie.
+ 100 lat=1513-1531 w tych latach Hiszpanie pod wodzą Pizarro i Almagro wymordowali całą cywilizację Indian Inków,a potem Azteków,ktorzy byli spadkobiercami najstarszej cywilizacji na Ziemi-Indian Majów z Peru, Gwatemali, Boliwii,Hondurasu z X tysiąclecia sprzed naszej ery
+ 100 lat=1613-walki Bethleena Gabora 
z Habsburgami o Zach.Węgry,lata słynnej "dymitriady"-wojny Polski z Rosją o koronę carów dla Dymitra II Samozwańca,a potem dla króla Polski-Wazy
+ 100 lat=1713-Maria Teresa Habsburg została cesarzową Austrii,zmarł król Prus,po nim wstępował na tron kolejny Hohenzollern,w Polsce walki o władzę dla króla S.Leszczyńskiego.Caryca Aanna Iwanowna obaliła panującego polskiego króla Leszczyńskiego i utorowała drogę do panowania Sasów;Augusta III Saskiego.
+100 lat=1813-klęska armii napoleońskiej 
w "bitwie narodów pod Lipskiem" po przegranych jego wojnach z Rosją przyniosła początek upadku Napoleona I,podczas odwrotu spod Lipska zginął w nurtach Elstery
w Niemczech słynny polski wódz książę Józef Poniatowski, bratanek polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.Upadło też założone przez Napoleona Księstwo Warszawskie.
+ 100 lat=1913-wybuchły dwie wojny bałkańskie. 
+ 100 lat=2013- niedługo nadejdzie,gdzie wybuchnie kolejna wojna? Co 100 lat wstecz były same wojny!

D.Ignatiuk 
23 XI 2007
 

Portret użytkownika DI

Do przypomnienia "cykle

Do przypomnienia "cykle Templariuszy",co 100 lat z końcówką "13" oraz "31",bo właśnie nadszedł rok 2013,a tam są same wojny i upadki cywilizacji.
1913,1813,1713,1613,1513,1413,1313...itd wstecz.
1931,1831,1731,1631,1531,1431,1331 ...itd.
Kometa-Wyrocznia to kometa Olbers i Halleya a także komety:Daniela,Morenhouse'a,Finslera oraz każda wielka kometa.
A Olbers już leci-kiedy była odkryta w 1815 r. upadł Napoleon  po wojnach z Rosją, kiedy wróciła -mieliśmy terror Rewolucji Kulturalnej w Chinach, wojnę w Indochinach a po nich wojnę religijną w Irlandii.
To nie jest temat do żartów i niestosownych popisów słownych,bo w przeszłości wielkie komety te przynosiły dramaty narodom, w tym Polsce.
 

Portret użytkownika Xardas

Co się stało, że na forum nie

Co się stało, że na forum nie ma wysypu channelingowych przekazów, orędź, ostrzeżeń, proroctw od duchowych istot zamieszkujących 749 gęstość oraz od istot zamieszkujących ową kometę oraz od komandora międzygalaktycznej floty oraz od plejadan oraz od orian oraz zeta-reticulian. Nie pojawiają się sekretne Centurie Nostradamusa a Baba Wanga milczy (uffff - dopiszcie jeśli coś pominąłem) - związanych z tą kometą ?. Czyżby afera z Elenin nas coś nauczyła ?....

Portret użytkownika anonim

W filmie "Deep impact" (dzień

W filmie "Deep impact" (dzień zagłady) też astronom amator (w tej roli Elijah Wood) odkrył kometę która potem trafiła w ziemię (ale tylko połowa bo druga połowa została wysadzona) i spowodowała globalny kataklizm Wink

Portret użytkownika 460 Bandytów z Wiejskiej

Trwają dobre warunki do

Trwają dobre warunki do porannego podziwiania planety Wenus. Godzinę przed wschodem Słońca planetę można dojrzeć około 20-25 stopni nad wschodnim horyzontem. Trudno pomylić ją z innym obiektem, ponieważ jest trzecim – po Słońcu i Księżycu – najjaśniejszym ciałem niebieskim. Już w środę 3 października Wenus znajdzie się w koniunkcji z Regulusem. Oznacza to, że obydwa ciała niebieskie oraz ich obserwator ustawią się w jednej linii.

Portret użytkownika acid

Z uwagi na protesty na

Z uwagi na protesty na świecie i przewidywaną przez nie niską oglądalność, koniec świata został zawieszony do odwołania. Aktualnie trwają negocjacje mające na celu ustalenie nowej daty. Nieoficjalnie w najbardziej optymistycznych wersjach mówi się o końcu świata w latach 2015-2020, a w pesymistycznych że dopiero w latach 30-tych.

Portret użytkownika Anarchiusz

Baco weź pan swoich

Baco weź pan swoich wszystkich kolegow spowrotem tam z kad przyszliscie i zostawcie ZnZ dla ludzi ze srednim odchyleniem psychicznym ok. POjawiłes sie ty i jeszcze jesion a za wami cala kawalkada nawiedzencow przybyla... zostawcie ta strone w spokoju rubta to co robicie a co ruzami nie pachnie na inne medium Smile z gory dziekuje... jak uda ci sie to zrobic obiecuje ze podesle ci szaraki na inspekcje analna ok.

Portret użytkownika arek

ja już nie wiem, czy wy

ja już nie wiem, czy wy specjalnie te błedy gramatyczne i ortograficzne masowo popoełniacie, czy co? spowrotem zamiast z powrotem, z kąd zamiast skąd, rubta zamiast róbta, rużami zamiast różami.

Portret użytkownika tou

Dekada (gr. déka dziesięć) –

Dekada (gr. déka dziesięć) – pojęcie oznaczające pewien czas. Najczęściej wyrazu dekada używa się dla okresu [[dziesięciolecie}10 lat]]. Można jednak tego określenia używać również dla dziesięciu miesięcy, tygodni lub dni.Według najnowszych badań prof. Joanny Sz. dekada może również trwać 100 lat. Wielu ludzi mylnie okres 100 lat określało wiekiem, jednak w swojej najnowszej pracy pt. "Ale dekada ma 100 lat" pani Joanna sprytnie argumentuje nieprawidłowości zawarte w owej hipotezie wiec do cholery o jaki czas chodzi?????????????????

Strony

Skomentuj