Pojawiają się pierwsze plamy słoneczne nowego cyklu aktywności Słońca

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Mimo, że to dopiero trzeci dzień Nowego Roku, a na tarczy słonecznej zaczynają się pojawiać nowe aktywne regiony. W najbliższym czasie mogą dać nam one pierwsze rozbłyski od dawna.

 

Nowy region, został oznaczony numerem 2755, posiada ona aktualnie klasyfikację magnetyczną beta i nie jest jeszcze w stanie wygenerować rozbłysków nawet klasy C. Warto jednak zauważyć, że jest to już kolejny region, który pojawił się po bardzo długiej ilości dni bez plam na Słońcu. Sugeruje to, że czysta tarcza słoneczna przechodzi do przeszłości. 

To, że plama ta należy do nowego cyklu wiemy na podstawie jej polaryzacji magnetycznej. Zgodnie z prawem Hale'a biegunowość plam odwraca się z jednego cyklu słonecznego do następnego. Podczas ostatniego 24 cyklu słonecznego, plamy miały polaryzację -/+ a  region 2755 posiada odwrotną polaryzacją +/-.

Plamy słoneczne 25 cyklu słonecznego pojawiają się już trzeci miesiąc z rzędu, w listopadzie 2019, grudniu 2019 i teraz w styczniu 2020 r. Przyspieszenie tempa nowego cyklu plam słonecznych nie oznacza, że ​​minimum słoneczne jest zakończone. Wręcz przeciwnie, niska liczba plam może być obserwowana jeszcze przez wiele miesięcy, a może nawet lat. Niemniej jednak, jest to wyraźny znak, że 25 cykl słoneczny rzeczywiście się rozpoczął i nabiera tempa.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Skomentuj