Podział wiru polarnego nad Arktyką sprowadził ciężką zimę do Ameryki Północnej i Europy

Kategorie: 

Źródło: Internet

Zjawisko SSW - nagłego ocieplenia stratosfery - do którego doszło w Arktyce, zgodnie z przewidywaniami spowodowało zmianę aury nad Europą i Ameryką Północną. Skutkiem jest wypychanie meandrującego wiru polarnego daleko na południe co sprowadza już obfite opady śniegu, a wkrótce również wywoła silne mrozy.

 

Wir polarny to obszar niskiego ciśnienia znajdujący się na dużych wysokościach w pobliżu bieguna. Podgrzanie stratosfery wprowadziło zakłócenia w jego przepływie i wysyła zimne powietrze na południe. Meteorolodzy nie wykluczają, że wir mógł zostać podzielony na kilka strumieni.

 

Badania pokazują, że to, co dzieje się w Arktyce nie pozostaje tylko tam, a szybkie ocieplenie w tym miejscu może paradoksalnie prowadzić do częstszych ekstremalnych ataków zimy w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest to szczególnie odczuwalne na przełomie stycznia i lutego, kiedy warunki pogodowe stają się z tego powodu najtrudniejsze.

Odczuli to już mieszkańcy Niemiec, Austrii, Włoch, Słowacji, Polski a nawet Grecji! Niektóre bawarskie miejscowości zostały odcięte od świata.Na autostradach koło Monachium pojawiły się wielkie korki, odwołano wiele lotów ze znajdującego się w tej okolicy międzynarodowego lotniska.

 

Podobna sytuacja panuje w Austrii i na Słowacji, które również zostały sparaliżowane przez obfite opady śniegu. Prowadzi to do chaosu na drogach. Pod tym względem sytuacja w Polsce nie była taka tragiczna po ostatnich opadach. Duża pokrywa śniegowa utrzymuje się obecnie tylko w górach.

Jeśli dojdzie do podziału wiru polarnego na trzy wiry, co sugerują synoptycy, to zimne powietrze z Arktyki przemieści się na długi czas koncentrując je w całej Eurazji i Ameryce Północnej. W przeszłości zdarzało się już tak, że wir polarny dzielił się i meandrował. Zawsze wiązało się to z potężnymi śnieżycami, jak na przykład w 2010 roku.

Nagłe ocieplenie stratosfery i podział wiru polarnego to również zapowiedź nadejścia mrozów w Europie.Takie zdarzenia mogą mieć poważne konsekwencje dla rynków energetycznych, co prowadzi do skoki cen gazu ziemnego, na przykład.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Kiedyś i było -20ścia, ale

Kiedyś i było -20ścia, ale bez wiatru, bez tej wilgoci. taki typowy suchy mróz. Ile to razy wracało się za dzieciaka w mokrych butach z sanek. A teraz? Teraz to bym zapalenia płuc z miejsca dostał a w szpitalu by mnie dopili. Czyli mamy bardzo słabą odporność i przez to chorujemy i źle znosimy wszelkie zmiany?

 I co ma znaczyć temperatura powietrza -5, temperatura kropli rosy - 10. To znaczy wiem co to jest, że to jest temperatura wilgoci w powietrzu. A jak wiatr zawieję, to robi się z tego dużo więcej. Na stronie z pogodą, jest jak byk. Temperatura -3 odczuwalna -6 Punkt rosy -7

Mrozy -30 to były, chyba w górach. Mam 50 lat i tylko parę razy pamietam, tak niską temperature na Pomorzu. Szkoły zamykano itp. 

I była ciepła odzież, a dzisiaj co to za sztuczny szajs. Człowiek się tylko spoci a i tak zmarznie.

kolo21

Portret użytkownika Takitam

W latach 80-tych w okolicach

W latach 80-tych w okolicach Szczecina przez 2 dni trzymały mrozy ponad 30 stopni. Na bazie autobusowej PKS w Gryficach poszło kilkanaście bloków silników w autobusach. Kiedyś - wiadomo, jeździło się na wodzie w układach chłodzenia. U mnie w Jelczu RTO (popularny ogórek) podczas jazdy na dobrze rozgrzanym silniku zamarzła podczas jazdy woda w chłodnicy. 5 czy 6 lat temu jak mieszkałem obok Stargardu też mieliśmy noc z - 31 stopni. Nie jest to więc nic nadzwyczajnego nawet na nizinach. Duże śniegi też nie są u nas czymś niezwykłym, dwie takie super śnieżne zimy były w u nas w 1964 r. i w 1979 r. w !979 r. główne trasy w Polsce były nieprzejezdne przez parę tygodni. Na Szosie Polskiej między Szczecinem a Policami autobusy MPK które zakopały się na sylwestra zostały odkopane dopiero pod koniec marca, a pociąg osobowy który utknął w zaspach w wykopie pod wiaduktem w okolicach Bydgoszczy tkwił tam do maja. Pracowałem wtedy jako kierowca na dużych wozach i autobusach i jakoś się jeździło. O oponach zimowych nawet nie wiedzieliśmy że istnieją - były tylko diagonalne"kartoflaki". A dzisiaj 2 cm śniegu i "paraliż komunikacyjny".

Portret użytkownika żulo

Już jakiś czas temu

Już jakiś czas temu sugerowałem żeby każdego płaskoziemcę banować. Natychmiastowo. A ile minusów zebrałem... Ok kiedyś to było śmieszne ale teraz jest naprawdę żałosne. Nie rozumiem administracji portalu, może ktoś mi odpowie, w imię czego tolerujecie tych trolli? I tych trzech na krzyż kretynów, którzy wierzą w to naprawdę?

Portret użytkownika Kangur.

@żulo - chcesz, by

@żulo - chcesz, by administracja wprowadziła coś, na wzór lewackiego łOnetu? Biggrin znaczy, wszystko, co nie mieści się w ich małych tępych główkach, usuwają...

Zapewne tak będzie, kiedy i tu lewacja się zalęgnie, na razie, admin i moderatorzy, są w 100% normalni i otwarci na poglądy wszystkich forumowiczów...to się nazywa OBIEKTYWNOŚĆ.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika DrManhattan

"Wszystko to co nie miesci

"Wszystko to co nie miesci sie w głowkach" , a co , ze niby teoria o płaskiej ziemii powinna sie miescic? Bardziej debilnej teorii nigdy nie słyszałem jak ta o płaskiej ziemi, mając w pizdu dowodow zaprzeczajacym tej teorii w okół siebie i nad sobą . Wiec banowac moze nie, ale napewno zadnych artykulow na ten temat bym nie dawał. 

Portret użytkownika Kangur.

@ DrManhattan  Każdy ma

@ DrManhattan  Każdy ma prawo wierzyć, w co chce i nie Tobie o tym decydować..... Karze Ci ktoś to czytać...?...przeszkadza Ci artykuł...jeśli tak, to Ty masz problem.

PS. jak kogoś cytujesz, to cytuj rzetelnie "... wszystko, co nie mieści się w ich małych tępych główkach... "

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika keri

Lepiej banować tych z

Lepiej banować tych z gładkimi mózgami, którzy wierzą, że Ziemia jest kulką latającą z niewyobrażalna prędkością i oni siedzą na niej okrakiem i cudem nie rzygają ROFL

Jest wiele hipotez dotyczących kształtu Ziemi i wyglądu kosmosu. Ta oficjalna o latających kulkach jest najgłupsza i każdy sam może sobie udowodnić, że to fałsz.

Żulo, przeczytaj dzieło Mikołaja Kopernika, to zrozumiesz, jakiego idiotę zrobiła z Ciebie szkolna edukacja. Kopernik bowiem nie udowodnił absolutnie niczego, a Tobie wmówiono, że on coś udowodnił. Nastawiali mu pomników, ułożyli o nim wierszyk i Ty uważasz, że musi być prawdą to co jest fałszem. Weź tę książkę przeczytaj i nie kompromituj się dłużej.

Portret użytkownika żulo

@keri i inni

@keri i inni

Ja rozumiem że świat jest zakłamany. I że po to mamy rozum żeby próbować dojść prawdy. Tylko do czego używają go płaskoziemcy? Tylko do tego by nie zajmować się RZECZYWISTYMI ściemami. Płaskoziemcy najbardziej kojarzą mi się z tym kolesiem, który zbiera fundusze na na zbudowanie rakiety, która ma go wynieść na 1 km by mógł zrobić zdjęcia udawadniające że Ziemia jest płaska. I tak zbiera te fundusze i zbiera zamiast wejść na jakąś górkę lub choćby wsiąść w samolot.

Ok. Są rzeczy o których można podyskutować ale nie jest to teoria płaskiej ziemi. Dlatego tylko sugeruje natychmiastowy ban by nie tracić czasu na bzdury! Po co się tym w ogóle zajmować?

Tu nie chodzi o cenzurę ani tolerancję ale zwykły rozsądek i pewne granice dyskusji. Tak samo jak nie będziemy tu rozprawiać jaki samochodzik lepiej sprawuje się w piaskownicy albo jak bardzo podarta musi być kiecka disco-lansiary by zwrócić na siebie uwagę...

Portret użytkownika Natenczas_Wojski

Płaskoziemcy nie wierzą w

Płaskoziemcy nie wierzą w żadne samoloty! Uważają, że wszyscy co nimi rzekomo lecieli to ludzie podstawieni, łgarze i oszuści. Lotniska to fatamorgana, laserowe wirtualne projekcje. Mieszkańcy Australii też nie istnieją bo Australii nie ma, Australijczycy to komputerowe awatary. Na żaden statek czy prom też nigdy w życiu nie wsiądą bo wierzą, że po dopłynięciu do krańca Ziemi - spadną w Otchłań. Dla nich Ziemia opiera się na 4 ogromnych słoniach, stojących na 8 ogromniastych żółwiach, a te stoją na 12 wielorybach. Na czym leżą wieloryby - tego jeszcze nie stwierdzili, ale usilnie to badają. Z tym skrzywieniem umysłowym nie warto dyskutować, najlepiej olać. Zresztą, są chyba specjalne portale internetowe dla płaskomózgowców... 

Strony

Skomentuj