Podwójne trzęsienie ziemi z Sumatry było wynikiem pęknięcia płyty tektonicznej

Kategorie: 

Źródło: ESRI

Seria potężnych trzęsień ziemi w okolicach indonezyjskiej wyspy Sumatra doprowadził do rozłamu w indoaustralijskiej płycie litosferycznym, która dosłownie pękła na dwie części. Według ekspertów z dziedziny sejsmologii może to doprowadzić do katastrofalnych trzęsień ziemi na całym świecie, do których może dochodzić przez wiele lat.

Seria potężnych wstrząsów w okolicach indonezyjskiej wyspy Sumatra miała miejsce w kwietniu 2012 roku a koncepcja, że doszło do rozłamu w płycie indoaustralijskiej na dwie, jest konkluzją osiągniętą przez naukowców. Opracowanie na ten temat opublikowano w ostatnim czasopiśmie Nature.

 

Zwykle rocznie dochodzi do jednego trzęsienia ziemi o magnitudzie przekraczającej 8 stopni w skali Richtera. Tego dnia, 11 kwietnia 2012 doszło do dwóch takich zjawisk o magnitudach odpowiednio 8,6 oraz 8,7 w skali Richtera. Fakt wystąpienia pary wstrząsów głównych zszokował sejsmologów. Wielu z nich już wtedy mówiło, że mogą być daleko idące konsekwencje tego dziwnego wydarzenia.

 

Według uczonych to, co wtedy miało miejsce było widocznym znakiem tworzenia się nowej granicy między płytami litosferycznymi. Pomimo wyjątkowej sile trzęsienia ziemi, nie doprowadziło ono do szczególnie niebezpiecznej fali tsunami. Stało się tak, dlatego, że ruch następował horyzontalnie a nie wertykalnie.

 

Próbując zrozumieć przyczyny tych trzęsień ziemi, naukowcy odkryli, że ich epicentra nie były na styku płyt tektonicznych, jak dzieje się zwykle, ale wewnątrz indoaustralijskiej płyty litosferycznej.  Geolodzy znaleźli cztery gigantyczne uskoki przedłużające się na setki kilometrów.  To według badaczy sugeruje, że płyta została podzielona na dwie części.

 

Z artykułu wynika, że proces podziału musiał trwać przynajmniej od 10 milionów lat a my byliśmy świadkami preludium jego ostatniej fazy. Tak znaczne zmiany geologiczne oddziałują w skali makro, czyli skutki tego pęknięcia mogą być obserwowane na całym świecie. Według geofizyków wiele z dużych trzęsień Ziemi, jakie od tego czasu wystąpiły miało wspólny rodowód sięgający do wybrzeża Sumatry.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zenek

Podobno pękniecia płyt

Podobno pękniecia płyt tektonicznych to idealne miejsca do testowania broni nuklearnej tak by się inni nie pokapowali iż taki test miał miejsce. Przy okazji poprzedniego megatsunami w Indoneszji co to było ponad 200 tysiecy ofiar smiertelnych o taki akt barbazyńskiej agresji podejzewano i jaki udowodniono wykonanie niejakim mitycznym nazistom z telaviwu. Teraz pewnie jest podobnie skoro podwójne 8 są naukowo niemożliwe. Pewnie ktos sie bawi w trenowanie jak wywołać tsunami. "Przepowiednia" dotyczaca Japonii przecież czeka na zrealizowanie. A poprzedbi bandytyzm zwany FUKOSHIMA jeszcze nie naprodukował dość ofiar by pejsaty satan jahwe był szcześliwy ze swych bezrozumnych owieczek.

Portret użytkownika lolx

Czemu na Rose Edis podawane

Czemu na Rose Edis podawane są mniejsze magnitudy trzęsień ziemii ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Portret użytkownika drzazga

Bo specjalnie zaniżają, by

Bo specjalnie zaniżają, by było mniej zainteresowania tym. Nie tylko tam tak samo zrobili, na innych portalach też niektóre z najsilniejszych wstrzasów "wymazują" lub zaniżają magnitudę. Potem to nie trafia do publicznych wiadomości.

Portret użytkownika lolx

Ciekawe ale majowie by tym

Ciekawe ale majowie by tym zakoczeni nie byli cóż widać że te przepowiednie o obecnym roku to nie brednie a raczej prawda . Ale z tym pęknięciem ziemii na pół to już brednie nie jakiego Geryla są. Ale co do obecnej sejsmologii zaufania nie mam widać że coś z bieg ziemii się dzieje i to chyba to jest

Portret użytkownika Anarchiusz

      W jednym zdaniu nie ma

   W jednym zdaniu nie ma sensu odpowiadac na pewne zagadnienia. bez wyjasnienia słowa w jednym zdaniu zawarte są bez pokrycia i bez sensu. Ale co ja bede tobie tłumaczył Skoro jestes przyzwyczajony do jedno dwu zdaniowych wyjaśnień i takie ciebie satysfakcjonuja, moja odpowiedź dal ciebie: To nie są trumny to są pudełka w które chowa się trumny. pomogło ci to? ne sądze..dla reszty dla której dochodzenie w tamtym artykule za dłógie..1 to nie są trumny są to schrony na trumny ( " Burrial Vault " ) są one dodawane do każdej trumny sprzedawanej przez tą firmę (i nie tylko). 2 nikt nie zamawia sobie "takich" pochówków jest to wymóg amerykańskich "bez nagrobkowych" cmentarzy (u nich ino mała płytka ( http://fotoforum.gazeta.pl/pho(...)vNX.jpg ) w miejscu pochówku, tak więc ludzie chodzą po grobach! po to potrzebne są schrony z nie biodegradujących się materiałów9 po to również falisty kształt "trumien" by wytrzymać nacisk z góry. 3 Rozmiar tych "trumien" jest tak duży bo ludzie w różnych (właściwych) trumnach chcą być pochowani. 4 Ilość TYCH schronów dyktuje ich cena, a)nie każdego stać na "luksus" innych modeli b)wojsko zamawia hurtowo te produkty bo hurtowo zaopatrują się w martwych żołnierzy c)Rząd zarząd rozrząd i inne tałatajstwo tego rodzaju ma obowiązek pochówku bezdomnych, bezrobotnych, samotnych jak w każdym innym kraju. d) nikt nie reklamuje chleba, za to każdy go je. Nikt nie będzie reklamował chmm... w Polsce dziury na cmentarzu tak i w USA nikt nie zareklamuje Vault Burrial, jak kto bogaty to sobie inne wybierze z listy dostępnych albo da się skremować, a miejsca pochówków muszą być stabilnePS:Jesli ktoś pisze o teoriach jakichkolwiek, wyraża swoją opinie na jakiś temat, a nie ma chęci przeczytac wiecej niz dwuch zdan na dany temat, nie godzien jest żadnej odpowiedzi. Powinien pozostac ciemnym skoro nie chce mu sie rozwijać wiedzy o własnych siłach. Zreszta jak ktos opiera sie na kilku zdaniowych informacjach moze wierzyc sobie w co chce, ani mnie ani swiata tacy ludzie nie obchodzą, zczezna zemra a jak zostawia po sobie potomstwo to i tak bedzie wyczyn, by wiedziec co i jak trzeba wiedziec juz troszke wiecej niz wsadź i wyciągnij.. a to sie w zdaniu nie zmiesci.  

Strony

Skomentuj