Podwodny wulkan Fukutoku-Okanoba wybuchł u wybrzeży Japonii

Kategorie: 

Źródło: ESA

Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) poinformowała, że ​​w Fukutoku-Okanoba doszło do podwodnej erupcji. Zdjęcia satelitarne potwierdziły obecność dymu parowo-gazowego poruszającego się w kierunku południowo-zachodnim. Wysokość pióropusza jest nieznana i nie została jeszcze zgłoszona, ale sądząc po dostępnych zdjęciach, waha się od dziesiątek do setek metrów nad poziomem morza.

 

Fukutoku-Okanoba to podwodny wulkan położony 5 km na północny wschód od małej piramidalnej wyspy Minami-Iwo-jima w japońskim łańcuchu wysp wulkanicznych. Jego szczyt znajduje się zaledwie 14 metrów poniżej poziomu morza. Ostatnia poważna erupcja tego wulkanu, miała miejsce na początku lutego 2010 roku.

Erupcje i podwodna aktywność hydrotermalna często powodują przebarwienia wody w okolicy. Wulkan utworzył również kilka tymczasowych wysp. Pierwsza z tego typu formacji, została dostrzeżona na przełomie lat 1904-05, i nazwano ją Shin-Iwo-jima ("Nowa Wyspa Siarki"). Kolejne wysepki, powstały podczas erupcji w 1914 i 1986 roku.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj