Podwodny wulkan Fukutoku-Okanoba stworzył nową wyspę u wybrzeży Japonii

Kategorie: 

Źródło: Japońska Straż Przybrzeżna

Niedawno informowaliśmy o spontanicznej erupcji podwodnego wulkanu Fukutoku-Okanoba o której poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA). Okazuje się, że żywioł ten, stworzył kolejną mini wysepkę, która została dostrzeżona 50 km na południe od Iwo Jimy na wyspach Ogasawara.

Fukutoku-Okanoba to podwodny wulkan położony 5 km na północny wschód od małej piramidalnej wyspy Minami-Iwo-jima w japońskim łańcuchu wysp wulkanicznych. Jego szczyt znajduje się zaledwie 14 metrów poniżej poziomu morza. Ostatnia poważna erupcja tego wulkanu, miała miejsce na początku lutego 2010 roku.


Źródło: Japońska Straż Przybrzeżna

Nowa wyspa ma średnicę około 1 kilometra i kształt litery C. Została ona odkryta 15 sierpnia i najpewniej nie pozostanie w tym obszarze przez zbyt długo. Podobne mini wysepki, pojawiały się w przeszłości w 1904, 1914 i 1986 roku, lecz wszystkie zostały zatopione przez ocean. Według straży przybrzeżnej, wyspa znaleziona w 1986 roku zatonęła po około dwóch miesiącach.​Źródło: Japońska Straż Przybrzeżna

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj