Podwodne wulkany mogą eksplodować tak samo jak ich lądowe odpowiedniki

Kategorie: 

NOAA/National Science Foundation

Podwodne wulkany poza wypływem lawy grożą też gwałtownymi erupcjami. Geolodzy twierdzenie to oparli na wynikach badań zawartości CO2 w okolicach podwodnych grzbietów oceanicznych i ich zdaniem to dowodzi tezie o mmożliwych wybuchach wulkanów aktywnych na dnie oceanów.

 

Między 75 a 80 % całej aktywności wulkanicznej na planecie Ziemi zachodzi pod wodą. Większość aktywności tego typu wulkanów sprowadza się raczej do wypływu lawy niż efektownych eksplozywnych erupcji. Dzieje się tak z powodu niższego poziomu gazu w magmie, będącego główną przyczyną eksplozji, oraz z powodu ciśnienia generowanego na pewnych głębokościach oceanu. Ciśnienie to w sposób naturalny powstrzymuje dużą część tego typu sił przyrody.

 

Od ponad 10 lat naukowcy, na podstawie śladów pyłu wulkanicznego w pewnych partiach wody , formułują opinie o eksplozywnym charakterze niektórych podwodnych wulkanów. Nikt jednak do tej pory nie był w stanie tego udowodnić. Christoph Helo, doktorant w jednej z amerykańskich uczelni dowiódł ostatnio wysoki poziom koncentracji CO2 w kroplach magmy uwięzionych w kryształach uzyskanych z depozytów pyłu wulkanicznego z wulkanu Axial znajdującego się w okolicach grzbietu Juan de Fuca, w okolicach Oregonu.

 

Te uwięzione kawałki magmy prezentują poziomy przed erupcyjne. Dzięki temu naukowcy pracujący nad zagadnieniem mogli udowodnić, że eksplozywne erupcje występują w morzach i oceanach. Ich praca dowiodła też, że jest wiele źródeł emisji CO2 głęboko pod wodą, zwłaszcza w obrębie grzbietów oceanicznych. Poziomy emisji CO2 z oceanów są znacznie większe niż się do tej pory wydawało. To nie jest dobra wiadomość dla przemysłu wymyślonego po protokole z Kioto. 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika morpheus

generalnie jest tak jak z

generalnie jest tak jak z Superwulkanami że niby wiemy ale napewno to się dowiemy (lub nie zdązymy) jak wybuchną. Czy podwodny może wybuchnąć jak ten na powierzchni ? też się dowiemy jak tak wybuchnie. Skojarzyło mi się z onetem gdzie jeden człowiek ciagle pisze o wulkanie Marsylii może Admin by jakiś artykulik o nim wiekszy nam sprezentował ? 

Skomentuj