Podróże kosmiczne powodują długotrwałe zmiany w ludzkim DNA

Kategorie: 

Źródło: NASA

Podróże kosmiczne są niebezpieczne z wielu względów, lecz nawet gdy wszystko idzie zgodnie z planem, krótki pobyt w kosmosie może zmienić ludzkie DNA. NASA przeprowadziła badania na astronaucie Scottcie Kellym i jego bracie bliźniaku Marku, które udowodniły jakie zmiany w ogranizmie wprowadza długotrwałe przebywanie w kosmosie.

 

Scott Kelly spędził ponad 500 dni w kosmosie, a na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej spędził aż 342 dni. Jego brat Mark, który jest emerytowanym astronautą, jest identycznym bliźniakiem i ma takie samo DNA. Zapewniło to NASA możliwość zbadania, w jaki sposób długoterminowe podróże kosmiczne wpływają na ludzkie ciało i na geny. Jak się okazuje, po powrocie Scotta na Ziemię odkryto, że jego DNA znacznie się zmieniło.

„Telomery Scotta (zakończenia chromosomów, które skracają się, przedkładając to na proces starzenia) faktycznie stały się znacznie dłuższe w przestrzeni kosmicznej.” – wyjaśnia NASA. – „Chociaż odkrycie to zostało przedstawione w 2017 r., zespół zweryfikował to odkrycie za pomocą kolejnych testów. Dodatkowo, nowym odkryciem jest to, że większość telomerów skróciła się w ciągu dwóch dni po powrocie Scotta na Ziemię.”

Większość genów Scotta rzeczywiście powróciła do normy po krótkim czasie na Ziemi, jednak nie wszystkie. Według naukowców, około 7% genów Scotta Kelly'ego wykazuje długotrwałe zmiany w porównaniu do genów jego brata.

Badanie bliźniąt było wstępnym krokiem w kierunku ostatecznej misji załogowej na Marsa. NASA planuje taką misję i obecnie pracuje nad technologią, która faktycznie umożliwi tak długą podróż. Lot na Marsa potrwa trzy lata, co oczywiście będzie najdłuższym odcinkiem do przebycia w historii lotów kosmicznych. Czy ciało ludzkie może sobie poradzić z taką podróżą? Być może już niedługo będzie nam dane się przekonać, ponieważ pierwsza załogowa misja na Marsa jest planowana na lata 30. XXI w.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika jol

Sławcio: jest to dwuznaczne i

Sławcio: jest to dwuznaczne i niewyjasnione precyzyjnie, wydłużanie telomerów doprowadziloby do dlugowiecznosci lub niesmiertelności być może, co nie zmienia faktu, że po powrocie na Matkę Ziemię telomery wracają do pozycji wyjsciowej - czyli skracają się. Co do tych 7% zmian w DNA na stałe - nie podano praktycznie żadnych danych - więc artykuł jest delikatnie mowiac mało użyteczny

Portret użytkownika Wojwit

Jeśli mają lecieć tam, gdzie

Jeśli mają lecieć tam, gdzie powysyłali te swoje łaziki, to spokojnie mogą sobie odbyć podróż bez skafandrów. Tylko ponudzą się co nieco na miejscu. Chociaż...  Czas im urozmaicą transmisje z wiszenia na sznurkach czyli robienie z siebie merdialnych maup. Ale za to reszta dnia wolna. Za to kłamać nauczą się perfekcyjnie. 

Portret użytkownika Cassie

Masło maślane, mydło mydlane.

Masło maślane, mydło mydlane... 

To nie jest żadna informacja. To tak jak przychodzi Jasio ze szkoły i mówi do mamy, że nauczycielka stwierdziła u niego poprawę w tym tygodniu. 

Co było wcześniej nie tak? W czym jest ta poprawa? Jaki efekt daje ta poprawa? Pytań i informacji może być wiele.

Taka samo tutaj. Jakie zmiany zaobserwowano w detalach zewnętrznej budowy jak i genetycznej. Trzeba pokazać zdjęcia bliźniaków sprzed wyprawy w zestawieniu zdjęć po wyprawie. Może jednak te różnice zewnętrzne były już widoczne poprzednio, tylko z upływem lat pogłębiły się i wcale to nie pobyt w kosmosie miał na to wpływ. Można podać w tym temacie dużo więcej niż zostało przedstawione. W skali 1 do 10 artykuł informacji zawiera tylko 2pt. Czyli nic.... 

Strony

Skomentuj