Podnosi się temperatura jeziora w kraterze wulkanu Ruapehu

Kategorie: 

thewatchers.adorraeli.com

Krater wulkanu Ruapehu podgrzewa się a wraz z nim jezioro kraterowe. Mimo to naukowcy twierdzą, że nie ma ryzyka rychłej erupcji. Wulkanolodzy dodają, że temperatury rzędu 38 C czy 39 C zdarzały się w przeszłości.

 

Istnieją też raporty na temat zmian w składzie gazów odlotowych emitowanych przez wulkan oraz zmiany składu chemicznego wody w jeziorze znajdującym się w kraterze. Zmiany te pokazują, że Ruapehu ma objawy podwyższonej aktywności, na pewno wyższej od zwykłej. Ze względu na topodwyższono poziom ewentualnego zagrożenia dla ruchu lotniczego.

Jezioro osiągnęło temperaturę 41 C w tym roku 1 marca. Za to najwyższa zanotowana temperatura pochodzi z maja 2003 i wynosi 42,5 C. Temperatura krateru jest miarą ilości ciepła wulkanicznego pochodzącego z Ruapehu.

[gmap zoom=10 |center=-39.283375,175.5666761 |width=440px |height=300px |control=Small |type=Hybrid]

Poziom zagrożenia erupcją określany jest teraz jako 1 co oznacza, że wulkan wykazuje oznaki aktywności. W trakcie aktualnego okresu aktywności zaobserwowana tez zmiany składu chemicznego wody w jeziorze. Odkryto znaczny wzrost ilości dwutlenku węgla.

Coraz częściej dochodzi też do pomniejszych incydentów sejsmicznych pochodzących z wnętrza wulkanu. Te obserwacje, a zwłaszcza aktywność sejsmiczna, nie były notowane w okresie poprzedniego skoku temperatury w jeziorze i to budzi pewien niepokój lokalnych naukowców. Zaznaczają oni, że Ruapehau doświadcza zjawisk dla siebie nietypowych. 

Pomimo, ze nie ma zdecydowanych wskazań nadchodzącej erupcji należy pamiętać, że Ruapehau pozostaje aktywnym wulkanem i w przyszłości może dac o sobie znać bez zapowiedzi.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj