Podczas próbnej eksploatacji fińskiej elektrowni jądrowej miała miejsce kolejna awaria

Kategorie: 

Źródło: tg

Nowa fińska elektrownia atomowa zanim jeszcze została oddana do użytku doświadczyłą awarii. Moc reaktora spadła do zera z powodu awarii turbiny.

 

 

Według skandynawskiego operatora rynku energii elektrycznej Nordpool, wydajność reaktora spadła do zera tuż przed 21:00 w sobotę wieczorem. Teollisuuden Voima powiedział, że to awaria turbiny. Turbiny są kluczowym elementem w energetyce jądrowej. Bez nich ciepło wytwarzane przez pręty paliwowe nie może zostać zamienione na energię elektryczną. Planuje się, że testy reaktora na pełnej mocy rozpoczną się na początku października. Elektrownia atomowa Olkiluoto-3 ma rozpocząć regularne wytwarzanie energii elektrycznej w grudniu.

 

Według Nordpool, zarządzającego skandynawskim rynkiem energii elektrycznej, moc bloku spadła do zera na krótko przed 21:00 w sobotę. Zdaniem przedstawicieli właściciela zakładu, TVO, najnowszą usterką jest awaria turbiny. Turbiny są kluczowym elementem produkcji energii elektrycznej w elektrowni jądrowej. Bez nich para wytwarzana z prętów paliwowych nie może zostać przekształcona w energię elektryczną. Elektrownia miała podobną awarię turbiny parowej miesiąc wcześniej, dzień po wznowieniu próbnej eksploatacji pod koniec sierpnia. Turbiny są oddzielone od rdzenia samej elektrowni jądrowej, którym jest zbiornik ciśnieniowy.

 

W sobotę, zanim pojawił się nowy problem, moc reaktora zwiększono do 90 proc. Przed zwiększeniem mocy jednostka pracowała z mocą 1200 megawatów (MW), ponieważ poziom mocy jest stopniowo zwiększany w kierunku mocy maksymalnej. Maksymalna moc bloku to 1600 MW. Od niedzielnego poranka reaktor nie wytwarzał elektryczności. TVO poinformowało, że blok ma być stopniowo uruchamiany w niedzielę, aby wieczorem wyprodukować nieco ponad 1200 MW energii elektrycznej.

 

TVO informuje, że jednostka zacznie ponownie dostarczać energię elektryczną do krajowej sieci około godziny 18:00, aby osiągnąć moc 1460 MW, czyli nieco ponad 90 procent mocy, wczesnym poniedziałkiem rano. Zgodnie z planem, testy reaktora na pełnej mocy powinny rozpocząć się na początku października, a regularna produkcja ma ruszyć w grudniu. W tym momencie reaktor OL3 będzie największym generatorem energii w Finlandii, zaspokajając około 14% zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.

 

Jednostka zlokalizowana około 50 km na południe od Pori miała rozpocząć produkcję energii elektrycznej w 2009 roku. W zeszłym roku TVO przewidywało, że rozpocznie pełną działalność komercyjną w lutym 2022 roku.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Trup

2022.09.26 Bacologia Szybkie

 1. 2022.09.26 Bacologia Szybkie Wieści… 55 część 2 (link w opisie)
  2022.09.26 Bacologia Szybkie Wieści… 55 część 2 (link w opisie)

   

 2. KOMU SŁUŻĄ CELEBRYCI. Z cyklu: Zaginione filmy Etera
   Zaginione filmy Etera

   

 3. Koniec wolności Polaków, rząd chce zabrać Ci wszystko 2022.09.25
  Koniec wolności Polaków, rząd chce zabrać Ci wszystko 2022.09.25

   

 4. Wojciech Olszański Wywiad u Towarzyszki Panienki Jaruzelskiej, Rola - cenzura wobec dziennikarzy
  Wojciech Olszański Wywiad u Towarzyszki Panienki Jaruzelskiej, Rola - cenzura wobec dziennikarzy

   

NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl

Portret użytkownika inzynier magister

w europejskich elektrowniach

w europejskich elektrowniach są co jakiś czas wycieki paliwa jądrowego o których się nie mówi, wystarczy poczytać komentarze do mierników rentgena na amazonie, piszą ludzie z różnych panst eurokłchozu o wyciekach o których nie informuje się prasy i mediów !!! a pisowcy chcą nam postawić w Poilsce fukuszimę a przecież mamy gigantyczne ilości węgla i ciepłej wody głębinowej ! niech nas ma w swpjej opiece Bóg Jezusa Chrystusa i Duch Święty !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj