Kategorie:
Naukowcy odkryli, że przepisywanie antybiotyków chłopcom w pierwszych tygodniach życia, hamuje ich wzrost. Ten nieznany wcześniej efekt uboczny, wynika z faktu, że antybiotyki wpływają na mikroflorę jelitową dzieci. Co jednak dziwne, małe dziewczynki zdają się być odporne na ten efekt.
Zespół naukowców z Niemiec, Izraela i Finlandii, po raz pierwszy zbadał długoterminowe skutki przyjmowania antybiotyków u noworodków w ciągu dwóch tygodni od urodzenia. Dane na temat wzrostu, wagi, rodzaju urodzenia i obecności zakażeń bakteryjnych 12 422 dzieci w wieku od zera do sześciu lat, urodzonych w latach 2008-2010 w Szpitalu Uniwersyteckim w Turku w Finlandii, pozwoliły na wyciągnięcie niepokojących wniosków.
Spośród 1151 niemowląt, które otrzymały antybiotyki przez pierwsze 14 dni życia, (ponieważ lekarze podejrzewali infekcję bakteryjną) jedynie 638 dzieci faktycznie miało infekcję. Mało tego, reszta dzieci otrzymywała antybiotyki nawet po wykluczeniu diagnozy. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Communications. Badania wykazały, że niemowlęta przyjmujące antybiotyki miały mniejszą wysokość i wagę niż inne dzieci w ciągu pierwszych sześciu lat życia. W tym samym czasie efekt ten zaobserwowano tylko u chłopców. Naukowcy sugerują, że spowolnienie wzrostu jest spowodowane antybiotykami powodującymi długotrwałe zmiany w mikrobiomie jelitowym niemowląt.
Aby przetestować ten pomysł, zespół wszczepił drobnoustroje z kału dzieci, którym podawano antybiotyki u myszy. Zaobserwowali oni te same wyniki: męskie gryzonie, które otrzymały mikrobiotę od niemowląt leczonych antybiotykami, były znacznie mniejsze. Długoterminowe skutki antybiotykoterapii noworodków nie zostały jeszcze dogłębnie zbadane. Autorzy badania, zwracają uwagę na fakt iż potrzebne są inne leki, które mogłyby zapobiec ciężkiej infekcji bakteryjnej u dzieci.
Ocena:
Opublikował:
M@tis
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl. Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych. Facebook: https://www.facebook.com/M4tis Twitter: https://twitter.com/matisalke |
Komentarze
Skomentuj