Pod zapadliskiem w Chinach odkryto ogromną jaskinię

Kategorie: 

Źródło: CGTN/Youtube

Brytyjsko-chiński zespół zorganizował wyprawę do regionu autonomicznego Kuangsi w południowych Chinach. Znajduje się tam wielkie zapadlisko. Ekspedycja zapuściła się w głąb ziemi i przeprowadziła eksplorację tamtejszej jaskini. Wyniki badań potwierdziły jej „światową klasę”.

 

Ekspedycja ruszyła 4 października. 19-osobowy zespół przedostał się na drugą stronę głębokiego zapadliska. Znajduje się tam jaskinia, która posiada rozległe korytarze, kratery, kamienne filary i podziemne strumyki wody.

Jaskinia została odkryta w 2017 roku przez ekspedycję z Hongkongu. Wtedy nadano jej nazwę Hong Kong Haiting Hall. Brytyjsko-chiński zespół jako drugi zapuścił się w głąb ziemi i ustalił, że tamtejsza jaskinia posiada 6,7 miliona metrów sześciennych objętości. Z kolei samo zapadlisko posiada 200 metrów długości, 100 metrów szerokości i do 118 metrów głębokości.

Zapadliska w tej części świata są dość powszechne. W mieście Chongqing w centralnych Chinach znajduje się tzw. Niebiański Dół (Xiaozhai Tiankeng) i jest to prawdopodobnie największe zapadlisko na świecie – posiada 626 metrów długości, 537 metrów szerokości i od 510 do 660 metrów głębokości.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj