Pod zachodnią Antarktydą odkryto ogromne tunele

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Brytyjscy naukowcy odkryli potężne tunele ciągnące się pod szelfem lodowym zachodniej Antarktydy. Niektóre z nich mają nawet kilkaset metrów wysokości.

 

Naukowcy z British Antarctic Survey badali Lodowiec Szelfowy Ronne znajdujący się na zachodzie południowego kontynentu. Badania radarowe oraz zdjęcia satelitarne, ujawniły, że w wielu miejscach zmiany pokrywy lodowej wskazują na obecność podziemnych tuneli wysokości nawet kilkuset metrów.

 

Specjaliści uważają, że tunele musiały zostać wytworzone na skutek topnienia lodowca. Wydrążyła je zapewne woda, która dostała się tym sposobem do oceanu. Eksperci porównują te przepływy do rzek.

 

Teraz najistotniejsze jest ustalenie jak dużo wody dociera tą drogą do oceanu, ale sądząc po obszerności tych podlodowych struktur, należy raczej oczekiwać, że są to spore ilości słodkiej wody. Na duże emisje tego typu wskazują tez wyniki pomiarów zasolenia w Oceanie Antarktycznym.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj