Pod topniejącą wieczną zmarzliną znajdują się ogromne ilości toksycznej rtęci. Czy grozi nam poważne skażenie środowiska?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W artykule opublikowanym przez naukowców w czasopiśmie Geophisical Research Letters wybrzmiewa ostrzeżenie, że pod topniejącą na terenie Arktyki wieczną zmarzliną, znajdują się ogromne pokłady rtęci. W sumie pod pokrywą lodową w północnej Alasce może się  znajdować średnio 43 ng rtęci na 1 g gleby. Jest to niepokojąca wiadomość, ponieważ rtęć jest niebezpiecznym pierwiastkiem chemicznym, i może być szkodliwa w znacznie mniejszych ilościach niż dwutlenek węgla, czy nawet metan.

 

Od dłuższego czasu wieczna zmarzlina stopniowo topnieje, a co za tym idzie, odsłania wcześniej niedostępne tajemnice Ziemi. Zespół amerykańskich geologów pod kierownictwem dr Paula Schustera oszacował, że w wiecznej zmarzlinie znajduje się prawie 800 tysięcy ton rtęci. Jest to znacznie więcej, niż wcześniej szacowano i ponad dwa razy więcej niż ilość rtęci znajdująca się we wszystkich ziemskich glebach, oceanie i atmosferze.

 

Naukowcy twierdzą, że rtęć jest przykryta zmarzliną od około 14 tysięcy lat. Badania przeprowadzone w ciągu ostatniego dziesięciolecia ujawniły, że część z ogromnych pokładów niebezpiecznego pierwiastka już stopniowo przedostaje się do Oceanu Arktycznego, a następnie do Atlantyku i Pacyfiku.

Im szybciej będzie topnieć wieczna zmarzlina, tym szybciej oceany zostaną skażone. Wedle przewidywań, znaczna część rtęci dostanie się do wody już w następnym stuleciu. Będzie to miało tragiczne skutki dla wszystkich form życia na Ziemi. Rtęć niszczy błony biologiczne i łączy się z białkami organizmów, zakłócając przez to niezbędne do życia procesy biochemiczne. Jedne z wielu objawów zatruciem rtęcią to: krwotoczne zapalenie jelit, niewydolność krążenia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej oraz uszkodzenie nerek i układu pokarmowego.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika ono mat opeja

Byla dziura ozonowa z powodu

Byla dziura ozonowa z powodu dezodorantow i lodowek, co2 z powodu fajek, samochodow, oddychania, metan z powodu krowich düp, przyszla pora na rtec. Nie z zarowek, plomb w zebach, babcinych termometrow lecz spod wiecznej zmarzliny. W zwiazku z tym, ze teren ciekawy jest, patrzac przez pryzmat archeologii i historii ludzkosci, zaczyna sie narracja: Uwaga! Teren skazony! Nie wchodzic.

PS Na Ziemi brak widocznych oznak rtecowego kataklizmu..

 

Portret użytkownika Witek

podobno w czasie II wojny

podobno w czasie II wojny światowej Hitlerowcy zrobili  na Antarktydzie bazę (Nowa Szwabia -Baza 211) i robili tam magazyny rtęci. Straszenie tą rtęcią idzie w dwu kierunkach, pierwszy to wzmożenie strachu i działań przeciwko globalnemu ociepleniu które jest tragiczne w skutkach dla geopolityki NWO, a drugi kierunek to być może celowe skażenie rtęcią wód w celu depopulacji planety i ograniczenia zasobów (małe izolowane grupy lepiej się kontroluje) i utwierdzania nowej religii ekologii (bo globalne ocieplenie i w rezultacie skażenie to oczywiście wina człowieka)...

Portret użytkownika euklides

Jasne, 14 tys lat temu ta

Jasne, 14 tys lat temu ta rtęć jakoś nie miała tragicznych skutków dla życia, ale za to obecnie naturalnie występująca rtęć wybije życie, natomiast rtęć wszczepiana ludziom w szczepionkach czy świetlówkach energooszczędnych jest ekstra. Ci naukowcy to nie naukowcy, tylko "polityczni", czyli działacze partyjni udający naukowców w celach kontroli społeczeństwa.

Strony

Skomentuj