Pod powierzchnią Marsa odkryto jezioro ciekłej wody!

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Głęboko pod powierzchnią Marsa po raz pierwszy odkryto jezioro słonej wody. Międzynarodowy zespół astronomów powiadomił o sensacyjnym odkryciu w rejonie południowego bieguna Czerwonej Planety. Naukowcy twierdzą, że obecność wody jest kluczowym czynnikiem dla przetrwania życia bakteryjnego, które może ukrywać się pod powierzchnią.

 

Odkrycia dokonano dzięki bezzałogowej misji kosmicznej Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jezioro posiada około 20 km średnicy i znajduje się 1,5 km pod powierzchnią lodu.

Obecność wody w stanie ciekłym potwierdzono dzięki danym, które zbierano od maja 2012 roku do grudnia 2015 roku z pomocą instrumentu MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding), który został zaprojektowany do wykrywania podpowierzchniowej wody poprzez wysyłanie impulsów radarowych, przenikających przez powierzchnię Czerwonej Planety i czap lodowych.

Źródło: ESA

Naukowcy twierdzą, że woda pozostaje w stanie ciekłym dzięki obecności magnezu, wapnia i sodu. Odkrywcy zaznaczają, że teraz nie mają już żadnych wątpliwości co do obecności wody na Marsie. Jednak teraz zastanawiają się, czy oznacza to także obecność życia w formie bakterii. W chwili obecnej, ani nawet w kolejnych latach nie uda się tego potwierdzić.

 

Mimo tego, niektórzy eksperci sceptycznie podchodzą do tych rewelacji, ponieważ podobne badania były już prowadzone przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter i z jakiegoś powodu nie odkryto żadnego podpowierzchniowego jeziora. Jeśli na Marsie faktycznie istnieje woda, kolonizacja Czerwonej Planety z pewnością będzie znacznie łatwiejsza.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Łukasz_Inny

Roumiem że gdyby od ciebie

Roumiem że gdyby od ciebie zależał rozwój ludzkości nigdy nie wyściubiłbyś nosa z jaskini .... no bo po co.

Trochę luzu AMR , człowieka ciągnie do odkrywania nowego i to jest akurat pozytywne, bez tego... nie siedziałbyś teraz przy kompie nie mógł pisać swoich głupich lub mądrych teorii.

No ale łatwo krytykować próbę postępu siedząc przy komputerze który zawdzięczasz .... komu ... ? siedząc na necie który co też jest wymysłem naukowców  ... ? też jest nierealny ?

Portret użytkownika xyzs

ale sam przecież twierdziłeś

ale sam przecież twierdziłeś że niema wody

w kosmosie poza ziemią , i jak się okazuje

po raz kolejny pokazałeś właśnie swój idiotyzm ,

samolubstwo , zuchwałość i tępote umysłu ,

zero otwartości myślenia , ale co ciekawe ludzie

w tej twojej tezie cię popierali , czyli jak widać jeżeli

ktoś potrafi kłapać gębą to wciśnie innym najgorsze

teorie i tak wszystko ludzie kupią i uwierzą bo jak

widać brak im samodzielnego myślenia , a jedynie

potrzebują jakiegoś przewodnika ( Guru , pasterza

owiec do strzyżenia ) jeśli tak to czemu się np. tak

wszyscy burzą jeśli rządzący to pasterz owiec skoro

i tak nie potrafią samodzielnie myśleć  , tak samo i tu 

Reksio mówi wody nie ma to i ludzie bezmyślenia 

przytakują jak im Guru zaklaszcze , Kłamstwo ?

Strony

Skomentuj