Pod powierzchnią Księzyca może się znajdować złoto i inne metale szlachetne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Grupy specjalistów z USA i Kanady postawiła sobie za cel rozwiązanie tajemnicy dziwnego niedoboru metali szlachetnych, który według współczesnej nauki obserwuje się w płaszczu księżycowym. Ich zdaniem może to świadczyć o tym, że pod powierzchnia Srebrnego Globu znajduje się istne "Eldorado".

Badając księżycową glebę, naukowcy stanęli w obliczu nienormalnie małej zawartości metali w skałach i do dzisiaj nie wiemy dlaczego tak jest. Jednak nawet nieliczne próbki księżycowej gleby i skał okazały się wystarczające, aby naukowcy zasugerowali, że to wnętrze Księżyca może być wypełnione wieloma cennymi minerałami i stąd ich brak na powierzchni.

 

Około pół wieku temu astronauci przywieźli z ziemskiego satelity pierwsze próbki gleby, czyli kilkaset kilogramów pyłu księżycowego i występujących tam skał. W sumie dzięki misjom Apollo i Luna zebraliśmy około 400 kilogramów próbek księżycowych. Może ta liczba brzmi imponująco, ale planetolog James Brenan z University of Dalhousie w Kanadzie uważa, że do poważnych badań to po prostu za mało.

Aby dowiedzieć się, co kryje się w kosmicznym ciele niebieskim najlepiej jest przestudiować niewielką substancję płaszcza, która czasami wychodzi na powierzchnię. Dlatego w przypadku Księżyca zbadano przede wszystkim skały bazaltowe dostarczone przez misje Apollo 15 i Apollo 17. Jeszcze w 2007 roku zostały one dokładnie zbadane pod kątem występowania elementów siderofilowych, które składają się na płaszcz księżycowy.

 

Ponieważ Układ Słoneczny zakończył już fazę wielkiego bombardowania, na powierzchni Księżyca powinno znajdować się wiele podobnych minerałów, w szczególności tych, które powinny spaść wraz z meteorytami. Ale, co dziwne, pomiary pokazały liczby od 10 do 100 razy mniejsze niż oczekiwano. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że niektóre meteoryty mogą nie uzupełniać masy Księżyca, tylko odleciały w kosmos, sytuacja ta nie jest normalna.

Obecnie jedna z dominujących hipotez o pochodzeniu księżyca mówi, że satelita powstał z tej samej substancji co Ziemia. Ale przy licznych podobieństwach w składzie geochemicznym istnieje również wystarczająca różnica. W wyniku ostatnich badań naukowcy odkryli, że pierwiastki siderofilowe najprawdopodobniej chowają się wewnątrz Księżyca - po prostu prawie nie docierają na powierzchnię.

 

Czy zatem Księżyc jest potencjalną żyłą złota i metali rzadkich dla całej ludzkości? Niestety, bez odwiertów jego powierzchni nie uda się potwierdzić tej hipotezy. Nawet jeśli wnętrze księżycowe są bogate w metale, prawdopodobnie nie będą występować w postaci rudy, która jest wygodna do wydobywania i przetwarzania. Wyścig na Księżyc już trwa i jego eksploatacja jest artykułowanym oficjalnie celem tego podboju.

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Andidotum

Fajne są te teorie o księżycu

Fajne są te teorie o księżycu. Może jest tam złoto a może jest pusty w środku, a może nie jest okrągły, a może by na nim wylądować, a może kolejne państwo by chciało zbudować i wysłać jakąś sonde która niestety nie doleci przy naszych komputerach chyba o wiele szybszych niż jakieś z Apollo

Portret użytkownika Kolos

Ten bajzel na zdjęciu z

Ten bajzel na zdjęciu z kawałków dykty troche szmat i folii krzywo poskręcany technologia iście kosmiczna każdy kto myśli ze toto gdziekolwiek wylądowało jest zwykłym durniem, proszę sobie zobacvzyć w powiększeniu , jak oglądał te fotki lunar-landera jeden inżynier budowy urządzeń to buchnoł śmiechem....nawet wkręty są krzywo powiercone a blacha tak fatalnie podocinana jakby to robiły dzieciaki w stodole oto tu jesst jerdno zdjęcie ze studio tam gdzie było lądowanie :

https://i.postimg.cc/Y2ZXGxFK/google-image-0014.jpg

 

 

Portret użytkownika Siusiumajtek

Co ty sie czepiasz jakiejs

Co ty sie czepiasz jakiejs folii , czy nie oglądałes na diskowery że to jest specjalna kosmiczna folia i te osłony na rurki też nie są ziemske to tri-hiper-extra-bum technologia nie dla szaraków z gimnazjum ja sam skończyłem uczelnie i mam pojęcie na temacie. Blacha co ty myślisz że to zwykłe kawałki blachy o nie to są celowo docięte pod odpowiednim hipersonicznym kątem na kosmicznej docinarce kawałki by można było wylądować!  Inaczej by nie dało rady!  no k.....wa już pisać mi sie nie chce bo jestes debilem czy ty do cholery nie oglądałeś telewizji ?

Portret użytkownika DarekL

Co ty tu wypisujesz?

Co ty tu wypisujesz? człowieku! technologia nasa jest najbardziej zaawansowana na całym świecie! dla czego opuszczałeś lekcje ? wiedział byś więcej. Ja na telewizji oglądałem dokumentalny film, i pan wytłumaczył dla czego lunar-lander wygląda kiepsko w porównaniu do ferrari. Chłopie zobacz sam: https://i.postimg.cc/zGn1Ch2X/google-image-0051.jpg  czy tego nie widać ta żółta folia to niedostępny nigdzie super-hiper syntetyczno organiczny materiał wytrzymujący setki tysięcy stopni celsjusza, a śrubki nie są aż tak istotne podczas lotów kosmicznych tam działają inne prawa fizyki. Co ty nie oglądałeś telewizji ? Ale ogulnikowo to uważam ze te zdjęcia to są fałszywe bo faktycznie ten lander księżycowy coś na oko troche spieprzony, na pewno ktoś podrobił te oryginalne w windowsowym paincie albo fotoschopie.

Portret użytkownika maracash

"Czy zatem Księżyc jest

"Czy zatem Księżyc jest potencjalną żyłą złota i metali rzadkich dla całej ludzkości ?" - po pierwsze położą łapę na tym nieliczni - "cała ludzkość" odpowiednio będzie musiała za to zapłacić. 

Po drugie już jedną planetę prawie zniszczyliśmy.Rozpoczął się wyścig...by zniszczyć drugą.Jeszcze tam głupi i prosty człowiek złota nie szukał. Takie czasy mają nastać, że złote naczynia będzie miał człowiek a wody pitnej będzie brakowało.

Doputy tak wielu będzie się dawało wykorzystywać przez tak niewielu będziemy mieli jak mamy :)  

 

Skomentuj