Pod największym kraterem na Księżycu odkryto tajemniczą anomalię masy

Kategorie: 

Źródło: NASA/Goddard Space Flight Center/University of Arizona

Basen Bieguna Południowego – Aitken to największy znany nam krater księżycowy, a także jeden z największych w całym Układzie Słonecznym. Naukowcy z Uniwersytetu Baylora odkryli pod kraterem tajemniczą masę. Przypuszcza się, że znajdują się tam wielkie pokłady metali, pochodzące od asteroidy, która uderzyła w Księżyc i uformowała ten krater.

 

Basen Biegun Południowy – Aitken posiada 2 500 kilometrów szerokości i 13 kilometrów głębokości. Znajduje się na niewidocznej z perspektywy Ziemi stronie Księżyca, dlatego obserwacje tego rejonu z pomocą ziemskich teleskopów są niemożliwe. Jednak najnowsze badania zostały przeprowadzone dzięki danym, pochodzącym ze statków kosmicznych, które zostały rozmieszczone na orbicie okołoksiężycowej w latach 2011-2012 w ramach misji GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory).

 

Naukowcy mierzyli subtelne zmiany w sile grawitacji wokół Księżyca. Gdy połączyli informacje z misji GRAIL z danymi, które uzyskano dzięki sondzie kosmicznej Lunar Reconnaissance Orbiter, odkryli niezidentyfikowaną masę setki kilometrów pod basenem uderzeniowym Biegun Południowy – Aitken.

Źródło: NASA/NOAA

Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, czym jest i skąd pochodzi ta nieznana masa. Peter B. James, główny autor badania, porównał jej wielkość do pięciokrotnej objętości Wielkiej Wyspy Hawaii. Wysunięto już dwie propozycje, które mogą wyjaśniać istnienie tej anomalii.

 

Pierwsza zakłada, że tajemnicza masa to ogromne skupisko metali, które jest pozostałością po uderzeniu asteroidy. Druga możliwość zakłada, że ogromna masa może być stężeniem gęstych tlenków, związanych z ostatnim etapem krzepnięcia oceanu magmy księżycowej. Przyszłe badania tego ogromnego krateru być może pozwolą wyjaśnić tę zagadkę. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika KRNABRNY

Ci naukowcy są naiwni, nie

Ci naukowcy są naiwni, nie łączą punktów. Właśnie odkryli anomalię i że niby to jakieś metale, ale już nie chciało im się pomyśleć że właśnie spadł na księżyc Izraelski lądownik? TO takie proste, przecież to oczywiste że walnął pewnie w tych okolicach i zakłócił działanie pola magnetycznego księżyca. Ciekawsze pytanie jest skąd tam się wogóle wzięło pole magnetyczne skoro to tylko martwa skorupa ten cały księżyc he? No jak Panowie Naukowcy co powiecie, że masa księżyca tworzy pole magnetyczne taaa, ciekawe, oznacza to ni mniej ni więcej że Ziemia i Księżyc to dwie magnetyczne kulki z polem przyciągającym....ciekawe....to jaka siła powoduje że one ze sobą się NIE SPARZĄ?....może parowanie wodne je odpycha, albo ogólna nienawiść mas do siebie,  co?;-)))

Kurde jak ja kocham psychopatów z wykształceniem!:-)

Portret użytkownika minoduesp

Miałeś kiedyś w dłoni magnes

Miałeś kiedyś w dłoni magnes ? Wytwarza pole magnetyczne a nic się w nim nie rusza i co można ?! Zanim coś napiszesz to zastanów się przez chwilę ... obojetne czy grawitacja lub pole magnetyczne utrzymuje dwa obiekty w swoim pobliżu , jak jeden orbituje wokół drugiego to na ten "krążownik" działa siła ODŚRODKOWA która nie pozwala mu spaść na obiekt okrążany (!) - na tym właśnie polega "nieważkość". Jasne teraz jest ?

Portret użytkownika KRNABRNY

Jesteś GENIALNY, wytłumacz

Jesteś GENIALNY, wytłumacz jeszcze skąd się bierze SIŁA ODŚRODKOWA w tym układzie od milionów lat a możesz się ubiegać o NOBLA! Według mojej wiedzy skarbie nasz układ Ziemia-Księżyc istnieje przynajmniej od dziesiątków tysięcy lat. I na dodatek zauważamy że JEST STABILNY, a SIŁA ODŚRODKOWA ma to do siebie że słabnie od momentu nadania pędu.,,i jak to wyjaśnić, a wszystko wydawało się takie proste, jak zakręce kulką to kulka kręci się w nieskończoność:-)

Jedyna opcja która pozwala na utrzymanie tek Twojej SIŁY ODŚRODKOWEJ to silniki zamontowane po ciemnej stronie księżyca...wówczas Twój wywód ma sens

Je­dynym do­wodem na to, że is­tnieje ja­kaś po­zaziem­ska in­te­ligen­cja, jest to, że się z na­mi nie kon­taktują. Albert Einstein

Portret użytkownika Demostenes

Jeżeli tam są bazy Obcych

Jeżeli tam są bazy Obcych proszę o przekazanie swoich dowodów i przykładów do potwierdzenia tego co twierdzisz. Jeżeli tam są bazy Obcych to po co są, proszę o zapewnienie prawdziwości czytelników Zmiany Na Ziemi o tym że tam są bazy Obcych.

Portret użytkownika Gargulec

"Materiały dowodowe"

"Materiały dowodowe" wielokrotnie były publikowane zarówno tutaj jak i na innych portalach. Zdjęcia dziwnych, kolorowych świateł wewnatrz ciemnych (nieoświetlonych) kraterów, a nawet filmy astronomów-amatorów, ukazujące tajemnicze obiekty które wylatują z kraterów i ląduja w innych położonych na drugim krańcu tarczy księżyca. Nie trzeba być spiskowym fanatykiem żeby zauważyć, że dzieje się tam coś bardzo dziwnego, jednakowoż jeśli ktoś reprezentuje tak zwany "racjonalistyczny beton", to nawet gdyby go złapać za łeb i przystawić mu gały do okularu teleskopu i tak zacznie negować to co zabaczył na własne oczy, dla samej zasady negowania wszystkiego jak leci. 

Portret użytkownika arF

Lądowanie na księżycu to

Lądowanie na księżycu to "fake", wszystkie filmy były nagrywane w studio a zdjecia to robota grafików.
 

Ale jak ktoś wstawi "Zdjęcia dziwnych, kolorowych świateł wewnatrz ciemnych (nieoświetlonych) kraterów, a nawet filmy astronomów-amatorów, ukazujące tajemnicze obiekty które wylatują z kraterów i ląduja w innych położonych na drugim krańcu tarczy księżyca."

To jest to niepodwarzalny dowód, 0 przeróbek. Ba, odrazu kosmici.

Strony