Pod lodami Grenlandii odkryto ogromny krater uderzeniowy

Kategorie: 

Wizja artystyczna – źródło: Carl Toft

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył pierwszy krater uderzeniowy pod lodami Grenlandii. Wyniki badań wskazują, że wielka skała kosmiczna uderzyła kiedyś w północną część Grenlandii, zostawiając po sobie ogromny krater, który obecnie znajduje się głęboko pod pokrywą lodową.

 

Zespół badawczy, któremu przewodzili naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze i Duńskiego Muzeum Historii Naturalnej ustalili, że krater jest pod Lodowcem Hiawatha, posiada około 300 metrów głębokości, ponad 31 km średnicy i ukrywa się pod warstwą lodu o grubości niemal jednego kilometra.

Źródło: Muzeum Historii Naturalnej w Danii

Szacuje się, że krater mógł powstać w wyniku uderzenia asteroidy o średnicy około 1,5 km. Naukowcy nie ustalili dokładnego wieku krateru, ale podają bardzo duży zakres czasowy – mógł powstać od 12 tysięcy do nawet 3 milionów lat temu.

Źródło: Muzeum Historii Naturalnej w Danii

Badacze po raz pierwszy natrafili na ślady krateru w 2015 roku, gdy wykonano mapę topograficzną Grenlandii z pomocą radaru penetrującego pokrywę lodową. Już wtedy zauważono okrągłe obniżenie terenu. Badania, które prowadzono w kolejnych latach dostarczyły dowodów potwierdzających, że mamy do czynienia z kraterem uderzeniowym.

Jest to 25 największy krater uderzeniowy na Ziemi. Naukowcy zamierzają teraz ustalić dokładniejszą datę impaktu, a następnie odnieść uderzenie kosmicznej skały do historii Ziemi i ludzkości.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Medium

21 wiek piszesz... W domyśle

21 wiek piszesz... W domyśle zakładasz, że ludzkość jest na drodze rozwoju, a tymczasem postęp zdecydowanie nie jest oczywisty. Wiele rzeczy z przeszłości zostało bezpowrotnie utraconych, a pomniki stoją. Pomniki, których dziś zbudować już nie potrafimy. Wiele umiejętności wrodzonych człowiekowi zostało utraconych w następstwie pokoleń, wiele zatraconych w błędnych ideologiach. 

Co do darkneta, to mnie nie ciągnie. Już chyba 15 lat temu porządni ludzie zachęcali do korzystania z Tora, brat zachęcał, ale nigdy nic w tę stronę nie zrobiłam ani kroku. 

Na koniec, jeśli wyczytałeś w darknecie jakieś ciekawe rzeczy, sprawdziłeś ich datowanie, to sam napisz parę słów.

Portret użytkownika Medium

Czy dociera do Ciebie, że

Czy dociera do Ciebie, że jeśli coś się potrafi, to jeszcze trzeba mieć w zakresie życzeń, chęci czy na koniec wartości?

Czy zabijasz, bo potrafisz zabić, czy oszukujesz zawsze gdy natrafia się okazja, bo przecież potrafisz, czy kłamiesz, bo potrafisz? Czy chadzasz po nocach na cmentarz, boś odważny?

Portret użytkownika sxdsadf

a jak sie juz okarze ze konca

a jak sie juz okarze ze konca swiata nie bedzie bo cos pierdykło w ksiezyc to wtedy stwierdzisz ze wierzysz w fake newsy z dark neta ? co myslisz ze w dark necie nie moze ktos fake newsa wrzucić ? a co do chodzenia po cmentarzach bo sie człowiek nie boi dobre miejsce jak sie wlasnie czlowiek boi bo go faza przerasta i nie moze utrzymac to wtedy na odludzie pojsc a tam to ludzie nie chodza a z duchami mozna sie dogadac nie sa takie straszne 

Strony

Skomentuj