Pod lodami Grenlandii odkryto ogromny krater uderzeniowy

Kategorie: 

Wizja artystyczna – źródło: Carl Toft

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył pierwszy krater uderzeniowy pod lodami Grenlandii. Wyniki badań wskazują, że wielka skała kosmiczna uderzyła kiedyś w północną część Grenlandii, zostawiając po sobie ogromny krater, który obecnie znajduje się głęboko pod pokrywą lodową.

 

Zespół badawczy, któremu przewodzili naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze i Duńskiego Muzeum Historii Naturalnej ustalili, że krater jest pod Lodowcem Hiawatha, posiada około 300 metrów głębokości, ponad 31 km średnicy i ukrywa się pod warstwą lodu o grubości niemal jednego kilometra.

Źródło: Muzeum Historii Naturalnej w Danii

Szacuje się, że krater mógł powstać w wyniku uderzenia asteroidy o średnicy około 1,5 km. Naukowcy nie ustalili dokładnego wieku krateru, ale podają bardzo duży zakres czasowy – mógł powstać od 12 tysięcy do nawet 3 milionów lat temu.

Źródło: Muzeum Historii Naturalnej w Danii

Badacze po raz pierwszy natrafili na ślady krateru w 2015 roku, gdy wykonano mapę topograficzną Grenlandii z pomocą radaru penetrującego pokrywę lodową. Już wtedy zauważono okrągłe obniżenie terenu. Badania, które prowadzono w kolejnych latach dostarczyły dowodów potwierdzających, że mamy do czynienia z kraterem uderzeniowym.

Jest to 25 największy krater uderzeniowy na Ziemi. Naukowcy zamierzają teraz ustalić dokładniejszą datę impaktu, a następnie odnieść uderzenie kosmicznej skały do historii Ziemi i ludzkości.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Medium

21 wiek piszesz... W domyśle

21 wiek piszesz... W domyśle zakładasz, że ludzkość jest na drodze rozwoju, a tymczasem postęp zdecydowanie nie jest oczywisty. Wiele rzeczy z przeszłości zostało bezpowrotnie utraconych, a pomniki stoją. Pomniki, których dziś zbudować już nie potrafimy. Wiele umiejętności wrodzonych człowiekowi zostało utraconych w następstwie pokoleń, wiele zatraconych w błędnych ideologiach. 

Co do darkneta, to mnie nie ciągnie. Już chyba 15 lat temu porządni ludzie zachęcali do korzystania z Tora, brat zachęcał, ale nigdy nic w tę stronę nie zrobiłam ani kroku. 

Na koniec, jeśli wyczytałeś w darknecie jakieś ciekawe rzeczy, sprawdziłeś ich datowanie, to sam napisz parę słów.

Strony

Skomentuj