Pod koniec września czeka nas nietypowe zjawisko astronomiczne - zaćmienie superksiężyca

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Już 27 września bieżącego roku będzie można zobaczyć największy księżyc w pełni tego roku. Ze względu na to, że obecnie nasz satelita pozostaje w największym zbliżeniu do Ziemi, jego tarcza będzie jeszcze większa niż podczas niedawnej pełni. Na dodatek następnego dnia dojdzie do zaćmienia tej wielkiej tarczy księżycowej.

 

Taka kumulacja zjawisk to rzadkie zjawisko astronomiczne. Następna taka okazja będzie dopiero za 18 lat. Oglądanie zaćmienia superksiężyca zacznie się w godzinach wieczornych 27 września w Ameryce Północnej i Południowej, oraz około 2:10 w nocy 28 września w Europie i w Afryce. Według astronomów będzie to całkowite zaćmienie Księżyca. U nas jego kulminacja nastąpi około 2:48 po północy.

 

Niedawno, bo z soboty na niedzielę również nastąpił superksiężyc. Zwykle podczas największego zbliżenia Księżyca do Ziemi jego tarcza staje się z naszej perspektywy zauważalnie większa i jaśniejsza niż podczas zwykłej pełni. Tym razem nasz satelita będzie 14% większy i 30% jaśniejszy. Odległość między Ziemią, a Księżycem wynosi obecnie około 358 tysięcy kilometrów, podczas gdy średnia odległość między tymi dwoma obiektami to około 384 tysięcy kilometrów.

 

We wrześniu trwające perygeum i pełnia pokryją się w niedzielę 27 września. I będzie to największa pełnia roku. Już teraz pojawiają się ostrzeżenia przed wielkimi falami pływowymi, które na skutek większego niż zwykle oddziaływania grawitacyjnego Księżyca, mogą powodować wyższe i silniejsze fale. Zaćmienie wydaje się być dodatkowym bonusem, który powinien pozwolić zobaczyć nietypowy superksiężyc w kolorach czerwieni (tak zwykle dzieje się podczas zaćmień). Możemy mieć zatem nie tylko największy księżyc w roku, ale na dodatek "krwawy".

 

Według uczonych z NASA, ostatni przypadek gdy doszło do zaćmienia podczas superksiężyca miał miejsce w 1982 roku. Następne takie zjawisko będzie można obserwować dopiero w 2033 roku.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kat B.K.P.

13 wrzesień 2015 r.zaćmienie

13 wrzesień 2015 r.zaćmienie Słońca w 22 stopnie Panny.W diabelskich stopniach.
 
Pod znakiem Panny leżą Niemcy.Czyżby to był początek przełomu i kolejny kryzys z tureckimi imigrantami czy afrykańskimi?
 
 

Portret użytkownika NearEarthObject

Obrócił fakt że koniec jest

Obrócił fakt że koniec jest bliski.
I nie chodzi tu o wrzesień.
Ludzie niewidzicie że wszystko to jest w Biblii i wszystko z Biblii się sprawdza ?
Czy wolicie gadać bzdury że tak musi być -.-
Wcale nie musiało tak być, gdyby każdy nie martwił się tylko o zwoją dupe !
Szkoda słów. Prorocy dawno o tym piszą od 2000 lat ale po co się modlić. Nie mamy nic do stracenia ! No ale jak zawsze dla większości nie warto -.-
Lepiej odpalić GTA, zajarać, wypić, naćpać się i szydzić ze wszystkich i wszystkiego do okoła.
 
Szkoda.
Dopiero oczy się otworzą jak obudzicie się bez prądu w swoim pokoju.
 

♄ ♇ ♉

Portret użytkownika znawca tematu

Idiotyczny wniosek!!. Biblia

Idiotyczny wniosek!!.
Biblia służy jako scenariusz wydarzeń elitom światowym od poczatku jej istnienia i po to została stworzona przez tajne stowarzyszenia starożytnosci i wczesnego średniowiecza!!!
 Wszystkie "przepowiednie" z kija wyssane!

Strony

Skomentuj