Kategorie:
Przez wiele lat naukowcy podejrzewali, że ogromny lodowiec Thwaites znajdujący się w zachodniej części Antarktydy, pod spodem praktycznie w żaden sposób nie jest przymocowany do podłoża skalnego. Z tego powodu istnieje realne ryzyko, że ulegnie szybkiej dezintegracji, co może w szybkim tempie podnieść poziom morza na świecie.
Od dawna wiedziano, że lodowiec Thwaites szybko topnieje, co może dać potencjał do szybkiego podniesienia się poziomu oceanów na świecie. Oczywistą tego konsekwencją byłoby zalanie sporej części dzisiejszego wybrzeża mórz i oceanów. Aby potwierdzić swoje podejrzenia co do dynamiki tego procesu, w ramach projektu IceBridge, naukowcy zbadali niższe warstwy lodowca z pomocą helikopterów ze specjalnymi radarami.
Potwierdzono, że pod lodowcem Thwaites rzeczywiście istnieje wielka wnęka o dużej ilości roztopionej wody. Ma ona wysokość do 300 metrów i powierzchnię 40 kilometrów kwadratowych. Naukowcy uważają, że została ona utworzona w wyniku topnienia 14 miliardów ton lodu. Warto zauważyć, że stało się to dość szybko, bo zaledwie w ciągu ostatnich 3 lat.
Dzięki badaniom radarowym potwierdzono, że lodowiec Thwaites nie jest dziś ściśle połączony z podłoża skalnym pod spodem. Uważa się, że jego topnienie wynika z obecności ciepłych prądów oceanicznych pod lodowcem.
Według badań przeprowadzonych przez NASA , pusta przestrzeń została spowodowana przez nowo odkryte pokłady ciepłej wody wpływającej do szczelin w lodowcu spowodowanych zmianami klimatu. Woda ta następnie przedostaje się między lód i skały, niszcząc lodowiec powyżej.
Proces ten jest już właściwie nieodwracalny, ponieważ im większe staje się wgłębienie, tym więcej lodu jest wystawione na dalsze topnienie. Takich pustych przestrzeni pod lodowcem Thwaites może być zresztą więcej. Rodzi to obawy, że masy lodu mogą się wkrótce odłączyć od lądolodu i zsunąć się do Morza Amundsena.
Całkowite stopnienie lodowca Thwaites spowoduje wzrost poziomu morza aż o 65 centymetrów. Gdyby do niego dołączyły inne masy lodu z zachodniej Antarktydy, poziom mórz wzrośnie kilkukrotnie bardziej, nawet do 2,5 metra w porównaniu do stanu obecnego.
W tym momencie lodowiec Thwaites blokuje taki stan rzeczy, ale jeśli zniknie, lub odpłynie jako gigantyczna góra lodowa, to pobliskie lodowce zaczną się przesuwać w kierunku oceanu i prawdopodobnie podzielą wtedy los lodowca Thwaites. Naukowcy twierdzą, że ten scenariusz jest niestety obecnie najbardziej prawdopodobny.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Nie jesteśmy na galopującej kulce. Gratis Pobierz książkę O obrotach sfer (ciał) niebieskich Mikołaj Kopernik (plik PDF 350 MB).
Strony
Skomentuj