Pobór ciepła przez oceany podwoił się

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Badanie zdolności oceanu do wychwytywania ciepła odgrywają bardzo ważną rolę w monitorowaniu zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia. Według opracowania opublikowanego w czasopiśmie Nature Climate Change, ilość ciepła absorbowanego przez oceany, w ciągu ostatnich 18 lat, podwoiła się.

 

Około 35% tego ciepła przenika do głębokości poniżej 700 m. Zdaniem uczonych proces ten nadal postępuje. W celu ustalenia, w jaki sposób ewoluowała przyswajalność cieplna oceanów w okresie od 1865 do 2015 roku, amerykańscy naukowcy wykorzystali dane z różnych źródeł, między innymi z naukowych wypraw morskich pod koniec XIX wieku i z ostatnich pomiarów.

 

Wskaźniki zostały podzielone na trzy grupy: górną warstwę (0 - 700 m), pośrednią (700 - 2000 m) i głęboką (> 2000 m). Na tej podstawie stwierdzono zmiany zawartości ciepła w oceanie, które zachodziły szczególnie szybko wraz z postępem epoki przemysłowej na Ziemi. Eksperci sądzą, że przyspieszona absorbcja zachodzi właśnie w tych najniżej położonych głębinach oceanu.

Zrozumienie tego jak wygląda wymiana cieplna miedzy oceanami a atmosferą jest kluczowe dla przygotowania właściwych modeli symulujących jakie będą konsekwencje ocieplenia. Może to pozwolić precyzyjnie ustalić jakiego poziomu wód oceanu należy się spodziewać w jego wyniku. Nie jest też do końca jasne co stanie się z tym zmagazynowanym ciepłem. Nie można wykluczyć, że w jakiś sposób wróci jakoś do atmosfery, czego skutkó nie sposób przewidzieć.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pratkror

smiezne i zalosne jest

smiezne i zalosne jest podawanie zrodla wiedzy o temperaturze oceanow na glebokosci 7000metrow z 1800 ktoregos tam roku ..
nie prowadzono zadnych pomiarowi badan !!!
 zalosne wypociny idiotow.
pozdr.

Portret użytkownika N1KT

Gówno prawda ! Fukushima

Gówno prawda ! Fukushima podgrzewa gorącymi atomami wszystkie oceany i morza i całą planetę. Co wy sobie myślicie że mogą się tak stopić 3 reaktory i basen ze zużytym paliwem i że nie będzie żadnych efektów ubocznych? i że nic się nie stanie przez paliwo które zamieniało wodę w parę w tempie ekspresowym ? To jest skandal i drwina z ludzi i mienie was wszystkich za idiotów ! Prawda jest taka że to właśnie Fukushima powoduje globalne zmiany ogólne/wielkie/całościowe.
http://tinyurl.com/zckydd8

Skomentuj