Pobito nowy rekord kolei próżniowej. Czy hyperloop zrewolucjonizuje sposób w jaki się przemieszczamy?

Kategorie: 

Źródło: Hyperloop DevLoop

Podróż w 37 minut z Warszawy do Wrocławia? Dlaczego nie. To byłoby możliwe dzięki kolejom próżniowym. Technologia hyperloop może zmienić sposób w jaki podróżujemy. Podczas testów kapsuły w USA udało się rozpędzić ją do rekordowej prędkości 386 km/h.

Ta prędkość może nie oszałamiać, ale gdy weźmie się pod uwagę fakt, że stało się to na torze DevLoop, który ma zaledwie 500 metrów długości, to oznacza to oszałamiające przyspieszenie. Jak to możliwe? 

Kapsuła porusza się za pomocą lewitacji magnetycznej, a na dodatek w szczelnej tubie, w której się porusza zostaje obniżone ciśnienie, co pozwala na podróżowanie niemal bez tarcia. Właśnie dlatego kapsuła bardzo szybko osiąga wysokie prędkości i prognozuje się, że przyszły transport będzie w stanie pędzić bezpiecznie z prędkościami znacznie powyżej 1200 km/h.

Pojęcie Hyperloop zaproponował w 2013 roku znany miliarder wizjoner, Elon Musk. Obecnie w ramach dojścia do technologii, która może być zaoferowana komercyjnie, trwają prace nad stworzeniem pierwszego systemu kolei próżniowej na świecie. Dominującym ośrodkiem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone i Niemcy. Poprzedni rekord prędkości hyperloop dzierżyła niemiecka firma WARR Hyperloop, której kapsuła rozpędziła się do 323 km/h.

W zakresie eksperymentów z kolejami próżniowymi nie odstaje również Polska. Istnieje u nas firma Hyper Poland, która zawarła porozumienie z Instytutem Kolejnictwa. Kooperacja ma na celu budowę testowej tuby na terenie naszego kraju. Hyper Poland uważa rozpoczęcie tej współpracy za istotny kamień milowy w projekcie polskiego Hyperloopa. 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ono mat opeja

Czy ktos jeszcze pamieta

Czy ktos jeszcze pamieta Mlodego Technika? O takich rzeczach juz wtedy byla mowa. Mam wrazenie, ze co dekade recenzenci pism naukowych serwuja nam ta sama sieczke, zmeiniajac jedynie forme przekazywanej tresci. Nadprzewodniki, podrzewodniki, hiperloopy, ladowniki na Ksiezycu, sondy w Kosmosie i guzy w dûpie.... kulwa jest coraz gorzej. O co w tej bajce chodzi? Mam wierzyc, ze po wszystkich niemiecko-hitlerowskich wynalazkach, w stylu V-1 do V-iles tam, rzady Uesow i ZeteSeReRow, nie dysponowaly mozliwosciami, ktorych ludzki mozg nie ogarnia? Po wojnie, w nienormalnym tempie, I jedni, i drudzy rozwijali technologie, o ktorych czytalismy tylko w ksiazkach SF. Karmili nas konsumpcja resztek z panskiego stolu, poniewaz stol byl pod ich kontrola. I tak jest do dzis. To ichni kreuja technologie, ktora My uzywamy. Na codzien. Kazdy aspekt naszego zycia zaczyna podlegac cyfryzacji. I w to ichnim graj. Barany dobrowonie ida na rzez.

Aby przestac w tym uczestniczyc trzeba porzucic doczesne podejscie do Zycia. Ale jak mozna to zrobic zyjac w duzym miescie? Bo to tam wszystko ciagnie. Tam jest Zycie. Nie na wies, lecz odwrotnie. Pracy w malych miescinach nie uswiadczysz. Male wioski, male miasta sa jedynie sypialniami duzych miast (Rozje...li cala infrastrukture, zbudowana z naszych podatkow). Wies przestaje sie rozwijac.AREALY sa skupowane przez politycznych cwaniakow i ich sponsorow. I sprzedawane korporacjom za bezcen. Jesli Polacy nie wroca do ziemi (nie pisze tu o relegii i nie zamierzam), jesli znowu nie poczuja jej tchnienia (bo ziemie piekne i zyzne mamy), to zrec gowna bedziemy, jak psy, bez skamlenia.

 

PS Choc kocham psy.

 

Portret użytkownika Zgodny

Zgadzam się z tym. Czytałem

Zgadzam się z tym. Czytałem Młodego Technika i powieści Lema. Obecnie technologia nie może iść za szybko bo wyparła by ropę a z tego żyje pół świata. Ropy zabraknie to pojawia sie od razu nowe technologie tylko że ci sami co sprzedawali ropę położą na patentach ręke i władza nigdy nie wróci do społeczności rodzinno-plemiennej - dzisiaj rodzinno-osiedlowej z której to powinno sie wybierać samorząd i dalej wodza - premiera. Dzisiaj prezydenta czy premiera widzisz na oczy pierwszy raz jak już nim zostaje. Kto słyszał o Dudzie przed wyborami prezydenckimi?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika CCCP

S400 to nieloty. Izrael latał

S400 to nieloty. Izrael latał w Syrii jak popadło, bombardował, strzelał rakietami i żadne S400 nie pomogły. Po prostu kacapska technika jest jak z dowciapu:

Targi uzbrojenia. Reporter pyta Araba:

- co planujecie kupić, że tak patrzycie?

- chcemy kupić zestawy przeciwlotnicze - odpowiedział Arab.

- no ale jak to? Przecież kupiliście rakiety ziemia-powietrze w zeszłym roku - odpowiedział reporter.

- No tak, ale teraz chcemy kupić rakiety ziemia-samolot.

Portret użytkownika U_P_Adlina

To polityka niemoto. Polityka

To polityka niemoto. Polityka, a nie budka z piwem. Pamiętasz, jak turcy zestrzelili rosyjski samolot? A co Rosjanie? Jak odpowiedzieli? W odpowiednim miejscu i czasie. I dziś erdogan je z ręki Putina, tak? Gdyby S-400 były badziewiem, to turcja czy arabia ssaudyjska by tego nie kupowały. A kupują, więc o czym znowu bredzisz? Wybrały rosyjską technikę i olały uSSmańskie badziewie, które nie sprawdziło się w Syrii. Takie są FAKTY. Jasne, że dla takich jak ty niewygodne, ale fakty. 

PS: Pomyśl, co są warte wpisy kogoś takiego jak ty, który skompromitował sie tekstami o ruskich satelitach i PKB belgii? Postrzegany jesteś jako portalowy folklor i nic więcej.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj