Pobieranie próbek z powierzchni z asteroidy Ryugu zostało przełożone na początek 2019 roku

Kategorie: 

Źródło: JAXA

Zespół misji międzyplanetarnej Hayabusa-2 postanowił odłożyć operację zbierania próbek na asteroidzie Ryugu do stycznia 2019 r., ze względu na konieczność dokładniejszego wyboru miejsca dla tej procedury ze względu na ograniczony rozmiar obiektu.

 

Automatyczna stacja międzyplanetarna Hayabusa-2 została uruchomiona pod koniec 2014 roku i jest przeznaczona do badania asteroidy (162173) Ryugu. W dniu 27 czerwca 2018 r. stacja dotarła do asteroidy i weszła na stabilną orbitę wokół niej. Program naukowy został zaprojektowany na półtora roku i obejmuje zarówno badania Ryugu z orbity, jak i na jej powierzchni.

 

Wcześniej Hayabusa-2 z powodzeniem wylądowała dwoma modułami MINERVA-II 1 i MASCOT (mobilnym planetoidowym skautem powierzchniowym), który był największym z pojazdów lądujących na powierzchni Ryugu. Moduły wysłały serię zdjęć i pokazały, że Ryugu było zaśmiecone pofałdowanymi skałami i głazami o różnych kształtach oraz rozmiarach i prawie pozbawione było rozległych nagromadzeń drobnego pyłu lub regolitu, które często znajdują się na pozbawionych atmosfery ciałach niebieskich podlegających wpływowi wietrzenia kosmicznego.

Asteroida Ryugu w porównaniu z górą Matterhorn

Jednak głównym zadaniem misji jest pobieranie próbek gleby i dostarczanie ich na Ziemię. Początkowo Hayabusa-2 zbliży się do powierzchni asteroidy i na wysokości 500 metrów uruchomi penetrator SCI (Small Carry-on Impactor) powierzchni, zawierający 2,5-kilogramową miedzianą powłokę i 4,5-kilogramowy ładunek wybuchowy. Zakłada się, że pocisk uderzy w powierzchnię Ryugu z prędkością dwóch kilometrów na sekundę, a krater uderzeniowy stanie się miejscem dalszej pracy naukowej orbitera, który najpierw będzie zdalnie badał odsłonięte warstwy podpowierzchniowe, a następnie zbliży się i pobierze próbkę gleby z krateru za pomocą specjalnego sprzętu.

 

Ponadto próbka zostanie umieszczona w kapsule zwrotnej na Ziemię. W listopadzie/grudniu 2019 r. stacja obierze kurs na Ziemię i w grudniu 2020 r. opuści kapsułę z substancją asteroidu do atmosfery.

14 października Hayabusa-2 ustawiła się na wysokości pięciu kilometrów, aby szczegółowo zapoznać się z wcześniej proponowanymi miejscami odbioru naziemnego. Ponieważ długość próbnika wynosi około jednego metra, a podczas zejścia urządzenie będzie nieznacznie przechylone, wówczas istnieje ryzyko, że jeśli na powierzchni znajdują się głazy o wysokości większej niż 50 centymetrów, mogą uderzyć w korpus statku kosmicznego lub panele słoneczne.

 

Wcześniej wybrano trzy lokalizacje, które są względnie bezpieczne do pozyskania gleby, a dalsze badania tych miejsc ujawniły najbardziej odpowiednie miejsce w obszarze tzw. L08. Zespół misji wyznaczył to miejsce jako L08-B. Nie ma w nim dużych głazów, jednak założono, że bezpiecznym obszarem do pozyskania gleby byłaby platforma płaska o promieniu około 50 metrów, a średnica L08-B wynosi tylko około 20 metrów i z tego powodu Hayabusa-2 może po prostu nie dostać się do tego miejsca podczas schodzenia. W oparciu o ostatnie spostrzeżenia i zbieżności, zespół projektowy postanowił odroczyć zbieranie gleby od końca października tego roku do stycznia następnego roku, a w tym okresie przeprowadzić kolejny test redukcji.

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj