Po upałach w wielu częściach Polski może dojść do niebezpiecznych burz

Kategorie: 

Źródło: Własne

Lato przywitało nas szaro, zimno i mokro. Cały zeszły tydzień w większej części kraju przebiegł pod względem niskich temperatur jak na obecną porę roku oraz dużej ilości opadów deszczu szczególnie na południu kraju, gdzie spadło więcej wody niż przez ostatni miesiąc. Jutro w wielu miejsach pojawią się burze, jednak nie będą one tak groźne jak te sprzed blisko miesiąca

 

Wczoraj w wielu miejscach naszego kraju temperatura osiągnęła bądź nawet nieznacznie przekroczyła 30 stopni. Gorąco było szczególnie w południowych województwach. Już od dzisiejszej nocy spodziewane jest wystąpienia silnych burz. Będą się one pojawić się lokalnie w centrum i na południu Polski. Zdecydowana ich większość pojawi się w ciągu dzisiejszego dnia. 

 

To co nas czeka można zaobserwować na grafikach przedstawiających ilość wyładowań atmosferycznych na terytorium Niemiec. Obserwowano tam rozwój wielu komórek burzowych. Podobne jutro rozwiną się również u nas. 

 

Rozkład wyładowań atmosferycznych w ciągu ostatnich kilku godzin 

 

Dzisiaj wszystko zacznie się już od godzin przedpołudniowych, kiedy możemy spodziewać się rozwoju pierwszych komórek burzowych. Największe prawdopodbieństwo ich powstania istnieje na południu i na południowym wschodzie kraju. Skalę zagrożenia dobrze widać na poniższych zdjęciach przedstawiających energię dostępną na skutek zjawisk konwekcyjnych.

 

Energia CAPE w ciągu jutrzejszego dnia

Z racji słabej kinematyki oraz słabego przepływu burze będą przesuwać się wolno z kierunku północno-zachodniego na południowy-wschód. Tak wolne przemieszczanie się komórek burzowych może miejscami powodować lokalne podtopienia szczególnie na terenach górskich oraz podgórskich. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą zatem silne opady deszczu, miejscami porywy wiatru do 70-80km/h oraz w mniejszym stopniu opady gradu <2cm. Niżej na mapach modelu UM oraz GFS widać dobrze w których miejscach możemy spodziewać się opadów oraz burz w dniu jutrzejszym. 

 

Mapy modelu UM oraz GFS przedstawiające opady pochodzenia konwekcyjnego

 

Po przejściu burz nieco się ochłodzi i w weekend czekają nas temperatury na poziomie 20-24 stopni. Na dodatek w niedzielę może czekać nas kolejna porcja burz, jednak więcej będzie wiadomo na ten temat dopiero w sobotę. 

 

 

Źródła:

http://mapy.meteo.pl

https://meteomodel.pl

http://www.wetterzentrale.de

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Kujawsko-Pomorskie susza

Kujawsko-Pomorskie susza potworna, trawa, drzewa czy uprawy wyschły na wiór. W mediach ciągle trąbią jakie to huragany szaleją, chyba w Teksasie bo u nas deszcz spadł zaledwie dwukrotnie od maja. Na drugi dzień od razu był upał i wszystko wyparowało. Żniwa na początku lipa już są! Kradną nam chmury deszczowe, tak jak robią to w Chinach, tyle że oni oficjalnie. Kto kradnie, domyście się, rolnictwo upadnie i trzeba będzie kupowac tylko ich GMO.

kolo21

Portret użytkownika Zenek ;)

A OSTRZEGAŁEM, BYŚCIE

A OSTRZEGAŁEM, BYŚCIE POWSTRZYMALI OSZOŁOMÓW Z RÓŻAŃCAMI PRZEZ ROZPIERDOLENIEM OCHRONNEJ BARIERY POSTAWIONEJ NA GRANICY....

MIELIŚTA TO W RZYCI WIĘC TERAZ DO PEDAŁA JEZUSA CZY JEGO DZIWKI MARYI O RATUNEK SKAMLAJCIE

ALBO TO TEGO CZARNEGO EPISKOPACKIEGO SS CO Z TAKIM ZAPAŁEM SWOJE KATO-KRZYŻACKIE HUFCE PRZECIWKO BOŻEMU DZIEŁU W ZACIETRZEWIENIU Z NIENAWIŚCIĄ NA PYSKACH PROWADZALI

BO WRAZ Z ROZPIERDOLENIEM OWEJ BARIERY TO I "SUKCESY POLAKÓW" JAK "DIABEŁ OGONEM ZMACHNĄŁ" OD KATOLIŃSKICH BEZMÓZGÓW... SPIERDOLIŁY ..... NA KONIEC ŚWIATA....

JAK I KLĘSKI BIBLIJNE KRAJ ZACZĘŁY NAWIEDZAĆ.....

ALE MATA COŚTA CHCIELI

Portret użytkownika Zenek ;)

Co się dzieje z portalem iż

Co się dzieje z portalem iż się NOWE KOMENTARZE nie pokazują same automatycznie, tylko po wejściu i ukazaniu się starej wersji strony trzeba ją odświeżać i odświeżać by się nowości ukazały?

Znowu atak hamitów na nią?

Skomentuj