Po upadku tajemniczej rakiety na Księżycu pojawił się podwójny krater

Kategorie: 

Źródło: NASA

Nowy podwójny krater uformował się na Księżycu po tym, jak korpus rakiety zderzył się z jego powierzchnią. Do zdarzenia doszło stosunkowo niedawno, bo 4 marca bieżącego roku. 

Nowe zdjęcia dostarczone przez sondę Lunar Reconnaissance Orbiter, która krąży wokół Księżyca od 2009 roku, ujawniły położenie niezwykłego krateru. Uderzenie stworzyło dwa nakładające się na siebie kratery: wschodni krater o średnicy 18 metrów i krater zachodni o średnicy 16 metrów. Razem tworzą zagłębienie o szerokości około 28 metrów.

 

Podwójny krater był zaskoczeniem dla astronomów. Zazwyczaj zużyta rakieta ma największą masę na końcu silnika, ponieważ reszta rakiety to w zasadzie pusty zbiornik paliwa. Ale podwójny krater sugeruje, że ten obiekt miał duże masy na obu końcach, kiedy uderzył w Księżyc.

Dokładne pochodzenie ciała rakiety, kawałka kosmicznego śmiecia, który latał wokół od lat, jest niejasne, więc podwójny krater może pomóc astronomom ustalić, co to było. Księżyc nie ma ochronnej atmosfery, więc jest zaśmiecony kraterami, które powstają, gdy obiekty takie jak asteroidy regularnie uderzają w powierzchnię.

 

Był to pierwszy znany ekspertom przypadek niezamierzonego upadku kawałka kosmicznego śmiecia na powierzchnię Księżyca. Ale kratery powstały również w wyniku celowego zderzania statku kosmicznego z Księżycem. Co ciekawe wtedy ziemski satelita brzmiał jak dzwon, sugerując, że w środku jest pusty.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro