Po uderzeniu piorunów na ziemi tworzą się rzadkie kryształy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W atmosferze Ziemi i wielu innych planet czasami pojawiają się błyskawice - wyładowania elektryczne, których napięcie waha się od dziesiątek milionów do miliarda woltów. Jest to jedna z najpotężniejszych sił w przyrodzie, uderzająca z prędkością 100 000 kilometrów na sekundę i ogrzewająca powietrze do 27 000 stopni Celsjusza – pięć razy więcej niż temperatura powierzchni Słońca. Jeśli piorun uderzy człowieka, oczywiście umiera. Pioruny często uderzają w wysokie zwierzęta jak żyrafy, a także w drzewa, powodując pożary lasów. Jeśli piorun uderzy w piasek lub kwarc, powstaje struktura znana jako fulguryt. Niedawno naukowcy odkryli, że wewnątrz fulgurytów znajdują się bardzo rzadkie quasi-kryształy, wcześniej sądzono, że powstały one tylko w meteorytach.

 

Fulguryt to piasek, kwarc lub krzemionka, które zostały spieczone w wyniku uderzenia pioruna. Jest to wydrążona, rozgałęziona rurka o gładkiej, czasem pokrytej małymi pęcherzykami powierzchni wewnętrznej. Zewnętrzna część fulgurytu pokryta jest ziarnami piasku i ma barwę brązową, szarą, czarną lub zielonkawą. Często rozmiar fulgurytu jest niewielki - jest to rurka w kształcie stożka grubości palca. Ale są też duże fulguryty, a czasami ostrożnie wykopany z ziemi fulguryt można porównać do korzenia lub gałęzi drzewa.

 

Fulguryty powstają tylko wtedy, gdy piorun uderza w piasek. Faktem jest, że między ziarnami piasku zawsze jest powietrze i wilgoć. Kiedy potężny piorun uderza w piasek, elektryczność topi ziarna piasku w ułamku sekundy, a także ogrzewa powietrze i wilgoć, powodując w ten sposób gwałtowny wzrost ciśnienia powietrza między ziarnami piasku. Rozprężające się powietrze powoduje powstanie cylindrycznej wnęki wewnątrz stopionego piasku. Następnie forma jest szybko schładzana - wynikiem jest stały fulguryt.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Antytalmud

Jeśli piorun uderzy człowieka

Jeśli piorun uderzy człowieka, oczywiście umiera.... Trzeba mieć potężnego pecha żeby zabił cię piorun prędzej przewracając się skręcisz kark tatuaże zostają po piorunie jako droga wędrówki energii elektrycznej .. co do autora to upośledzenie psychosomatyczne i autyzm z próbami dezinformacji są coraz częściej domyślam się że żona admina to Greta 

Portret użytkownika Kwazar

"Po uderzeniu piorunów na

"Po uderzeniu piorunów na ziemi tworzą się rzadkie kryształy" Otóż to ! Nie wszystkie pioruny od razu uderzają w Ziemię.Nawet te, co już uderzą, niezmiernie rzadko a prawie wcale.....tworzą rzadkie kryształy.Najczęściej tworzą szkło.....Tworzą najczęściej  i to na całkiem niewielkim obszarze, szkło. Pod warunkiem, że piorun ma odpowiednią ilość piasku.Bylem,widziałem, wykopałem pioruna i mam pioruńskie szkło. 

Skomentuj