Po raz pierwszy zmierzono masę neutrin

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Neutrina występują w trzech stanach zapachowych, a każdy stan jest mieszaniną trzech stanów masowych. Choć różnice między masami są nam znane, do tej pory dysponowaliśmy niewielką ilością informacji na temat masy najlżejszych gatunków. Jeśli lepiej zrozumiemy neutrina i procesy, dzięki którym uzyskują swoją masę, być może poznamy niektóre tajemnice Wszechświata, np. co trzyma go w całości, dlaczego rozszerza się i z czego zbudowana jest ciemna materia.

 

Zespół naukowców z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie, Instytutu Astrofizyki w Paryżu, Federalnego Uniwersytetu w Rio de Janeiro oraz Uniwersytetu w Sao Paulo po raz pierwszy ustanowił górną granicę masy najlżejszego neutrina. Cząstka może technicznie nie mieć masy, ponieważ dolna granica nie została jeszcze ustalona.

 

Badacze zastosowali innowacyjne podejście do obliczenia masy neutrin, korzystając z danych zgromadzonych przez astronomów i fizyków cząstek elementarnych. Dane te pochodzą z eksperymentów przeprowadzanych w akceleratorze cząstek oraz z programu BOSS (Baryon Oscillation Spectroscopic Survey), które dotyczą 1,1 miliona galaktyk i pozwoliły zmierzyć szybkość ekspansji Wszechświata.

Pozyskane informacje pozwoliły opracować matematyczny model masy neutrin, a dzięki superkomputerowi Grace, który znajduje się na Kolegium Uniwersyteckim w Londynie, obliczono maksymalną możliwą masę najlżejszego neutrina, wynoszącą 0,086 eV (95% CI), co odpowiada 1,5 x 10-37 kg. Ustalono również, że łączna górna granica masy trzech zapachów neutrin wynosi 0,26 eV (95% CI).

 

Zrozumienie, w jaki sposób można oszacować masę neutrin, ma istotne znaczenie dla przyszłych badań kosmologicznych. Nowy Instrument Spektroskopy Ciemnej Energii (DESI) zbada z dużą precyzją strukturę Wszechświata oraz zawartość ciemnej energii i ciemnej materii. Natomiast teleskop kosmiczny Euclid zajmie się mapowaniem geometrii ciemnego Wszechświata i ewolucji struktur kosmicznych.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Easy Rider

Te cząstki elementarne mnożą

Te cząstki elementarne mnożą się jak płcie w ideologii gender. Obecnie doliczono się już ponad 200 cząstek elementarnych (nie licząc antycząstek), a to chyba jeszcze nie koniec. Jeżeli istnieje tyle cząstek "elementarnych", to może trzeba na nowo opracowac teorię budowy materii, bo to wszystko już dawno przekroczyło granice absurdu i zmierza w kierunku scholastyki?

Portret użytkownika Illuminat13

Każdy człowiek, który

Każdy człowiek, który szczerze szuka prawdy, dostrzega wyraźne znaki obecności i działania wszechmogącego Boga w otaczającym nas Wszechświecie.

Od samego początku istnienia ludzkości niewidzialny Bóg objawia swoje istnienie poprzez piękno, harmonię i ogrom Wszechświata. Stwórca ukazuje nam, kim jest, poprzez to, co stworzył:

„Podnieście oczy w górę i patrzcie: Kto stworzył te gwiazdy? – Ten, który w szykach prowadzi ich wojsko, wszystkie je woła po imieniu. Spod takiej potęgi i olbrzymiej siły nikt się nie uchyli” (Iz 40,26).     Niech cała ziemia boi się Pana i niech się Go lękają wszyscy mieszkańcy świata! Bo On przemówił, a wszystko powstało; On rozkazał, a zaczęło istnieć” (Ps 33,8-9).  uczynił ziemię swą mocą, umocnił świat swą mądrością, a swoim rozumem rozpostarł niebiosa. Na dźwięk Jego głosu huczą wody w niebie, On sprawia, że się chmury podnoszą z krańców ziemi; On czyni błyskawice – zapowiedź deszczu – i wysyła wiatr ze swoich zbiorników” (Jr 10,12-13).  Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym syn człowieczy, że się nim zajmujesz? Uczyniłeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich, chwałą i czcią go uwieńczyłeś” (Ps 8,4-6).    Głupi [już] z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga: z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła, nie poznali Twórcy. […] Bo z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę” (Mdr 13,1.5).  https://milujciesie.org.pl/znaki-obecnosci-boga-we-wszechswiecie.html     Glupie chuje ci naukowcy

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Nie ekologicznie

Tiaaa. Zwłaszcza te "krańce

Tiaaa. Zwłaszcza te "krańce Ziemi" z których podnoszą się chmury dobitnie dają do zrozumienia że ówczesna Ziemia była płaska, wsparta na słupach. Żaden to argument w komentowaniu osiągnięć naukowych. Ciekawostką jest jednak, że dla takich neutrin nie ma barier przy przemieszczaniu i np Ziemia jest dla nich przeźroczysta.

Portret użytkownika Felipesku

Przeatan uzywac slwa bog bo

Przeatan uzywac slwa bog bo wiesz co ono oznacza... czy patrzac na wszechswiat widzisz ze stworzyla go egocentryczna istota zadajaca czczenia czy raczej istote nie skupiajaca sie na sobie wcale, za to tworzaca wszyatko co widzisz i czujesz w kolo?  Tak wiec skoncz z uzywaniem nazw ktore sa bledne. Stworca... nie bog. bogow wszelakich nie czcijmy bo nic w zamian nie dadza.

 

btw. Zmien nick bo jeszcze nie jestes obudzony.

Portret użytkownika Px

Tak patrzę na twoje wpisy

Tak patrzę na twoje wpisy mające pomóc innym w zrozumieniu i wiedząć rekację synów zatracenia napawa mnie to prawdzimym smutkiem ilu zmierza w tym kierunku.Choć szansę rówież dzięki tobie otrzymują wielokrotnie.Pozdrawiam Cię Serdecznie.Miłość-Radość,Zdrowie-Szczęście

Skomentuj