Po raz pierwszy zdołano zbadać pierwiastek chemiczny znany jako Einstein

Kategorie: 

Źródło: Departament Energii Stanów Zjednoczonych

Choć o istnieniu pierwiastka chemicznego Einstein wiadomo od bardzo dawna, dotychczas nie zdołaliśmy go lepiej poznać. Dopiero dziś, naukowcy z Lawrence Berkeley National Laboratory Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych zdołali pokonać wszelkie trudności i przeprowadzili pierwsze badania opisujące niektóre właściwości Einsteina.

 

Pierwiastek chemiczny Einstein został odkryty w 1952 roku w pozostałościach po wybuchu pierwszej bomby wodorowej. Należy do grupy aktynowców. Dotychczas naukowcy przeprowadzili niewiele eksperymentów z jego udziałem, gdyż pierwiastek jest niezwykle trudny do uzyskania i wysoce radioaktywny. Oznacza to, że bardzo niewiele wiadomo na temat Einsteina.

 

Na łamach czasopisma Nature opublikowano pracę naukową, opisującą najnowsze eksperymenty laboratoryjne z udziałem ponad 200 nanogramów tego pierwiastka chemicznego, który wytworzono w reaktorze HFIR (High Flux Isotope Reactor). Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności udało się po raz pierwszy zmierzyć długość wiązania Einsteina, a także zachowania chemiczne nietypowe dla aktynowców.

 

Naukowcy są przekonani, że dokładniejsze zbadanie tego pierwiastka poszerzy naszą wiedzę na temat pozostałych aktynowców i niewykluczone, że badania w tym zakresie przyczynią się do odkrycia zupełnie nowego pierwiastka. Wiedza, która zostanie pozyskana podczas eksperymentów, mogłaby zostać wykorzystana do opracowania nowych materiałów i nowych technologii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj