Po raz pierwszy wyhodowano "mięso" na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Na niskiej orbicie kilkaset kilometrów od Ziemi z pewnością nie ma jakiejkolwiek krowy, ale astronauci wyhodowali tam właśnie pierwszy kawałek wołowiny na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

Cały proces produkcji żywności rozpoczął się jednak jeszcze na naszej planecie. Wyhodowanie pierwszego mięsa w kosmosie jest zasługą izraelskiej firmy Aleph Farms, specjalizującej się w opracowywaniu nowych technologii żywnościowych. Cały proces rozpoczął się jeszcze na Ziemi, gdzie pobrano komórki od krów. 

 

Następnie niewielka tkanka mięśniowa została umieszczona w warunkach zerowej grawitacji i odpowiednio spreparowana za pomocą drukarki 3D. Naukowcy mają nadzieję, że ta technika może być w przyszłości wykorzystywana na szeroką skalę do karmienia astronautów na stacji kosmicznej.

 

Celem firmy Aleph Farms jest produkcja żywności niezmodyfikowanej genetycznie, co oznacza odwzorowanie naturalnych procesów produkcji mięsa. Po wyprodukowaniu pierwszego na świecie "steka z probówki" w 2018 roku, badacze współpracowali z rosyjską firmą technologiczną, 3D Bioprinting Solutions, aby pomóc jej w pierwszej próbie wyhodowania mięsa w kosmosie.

 

Aleph Farms wydało oświadczenie, w którym podkreśliło znaczenie swojego osiągnięcia:

W kosmosie nie mieliśmy do dyspozycji 10 tysięcy litrów wody do wyprodukowania 1 kg wołowiny. Udowodniliśmy, że mięso hodowlane może być jednak produkowane zawsze, wszędzie i w każdych warunkach. Zaznaczamy jednak, że mięso nie będzie dostępne w powszechnej sprzedaży przez co najmniej 3 kolejne lata.

Ekolodzy często zwracają uwagę, że zmniejszenie ilości spożywanego mięsa jest niezbędne, by zwalczyć globalne ocieplenie. Ich zdaniem krowy i pozostałe zwierzęta hodowlane nie powinny być zabijane, ponieważ produkują duże ilości metanu, czyli gazu, który zatrzymuje ciepło.

 

Idąc tym tropem myślenia, wypadałoby jednak z kolei zabić wszystkich ludzi, którzy są odpowiedzialni za ogromną produkcję CO2. Z całą pewnością takie posunięcie uchroniłoby Ziemię przed zagładą.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika SerpentSeed3

"ogromną produkcję CO2"

"ogromną produkcję CO2"

"Jakim trzeba być nieukiem, manipulantem lub debilem, żeby uważać, że
skoro CO2 w powietrzu jest tylko 0,0411 % ( czyli 1/ 2500- jedna dwu i
pół tysięczna), to na jej ilość może mieć jakiś wpływ działanie
człowieka…Procentowy skład powietrza : azot 78,084% tlen 20,946% argon
0,9349 dwutlenek węgla 0,0411 % neon 0,001811 % hel 0,000525 % metan
0,000171% krypton 0,000111 % wodór 0,000050 % ksenon 0,0000080 %"

 

 

Skomentuj