Po raz pierwszy w historii zarejestrowano wiązanie między atomami

Kategorie: 

Źródło: YouTube/Nick Lucchesi, University of Nottingham

Atomy są powszechnie znane jako budulec każdej materii na Ziemi. Możliwość badania ich była jednak dotychczas ograniczona ze względu na ich wielkość. Wiązania między atomami liczą około 0,1-0,3 nanometra, co jest wielkością pół miliona razy mniejszą, niż szerokość ludzkiego włosa.

Dotychczas proces wiązania atomów był obrazowany za pomocą modeli kulkowych. Jednak dzięki zespołowi badawczemu z Wielkiej Brytanii i Niemiec, naukowcy z całego świata będą mogli zobaczyć 18 sekund nagrania pokazującego łączenie się dwóch atomów renu.

 

Jak opisano w Science Advances, naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham i Uniwersytetu w Ulm uwięzili parę atomów renu w nanorurce węglowej, która działała jako „probówka” dla atomów.

Zespół wykorzystał następnie transmisyjną mikroskopię elektronową (TEM) do stworzenia nagrania atomów. W TEM wiązka elektronów o wysokiej energii przebija przez obiekt i wykrywana po drugiej stronie. Wiązka nie tylko obrazuje aktywność, ale także przenosi energię, którą można wykorzystać do zerwania wiązań chemicznych. Wykorzystując narzędzia z projektu SALVE, ta technika „dwa w jednym” pozwoliła im sfilmować moment wiązania się atomów renu.

Dr Kecheng Cao, asystent naukowy na Uniwersytecie w Ulm, opisując uchwycony film, powiedział: „Co ważne, gdy związek renu przesuwa się w dół nanorurki, długość wiązania zmienia się, wskazując, że wiązanie staje się silniejsze lub słabsze w zależności od środowiska wokół atomów”.

Ponieważ ren ma wysoką liczbę atomową, jest o wiele łatwiej jest go zobaczyć w TEM. W pewnym momencie, gdy długość wiązania jest rozciągana do rozmiaru większego niż same atomy, wiązanie pęka. Następnie atomy ponownie przekształcają się w cząsteczkę Re2 w dalszej części filmu.

 

Zrozumienie wiązania między atomami metali, takimi jak ren, ma kluczowe znaczenie dla scharakteryzowania właściwości materiału. Obrazowanie atomów, tak jak zrobił to ten zespół, to ogromny krok naprzód w dziedzinie badań nad atomami.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Easy Rider

Postrzeganie rzeczywistości

Postrzeganie rzeczywistości polega na rejestracji części widzialnej światła, które jest falą elektromagnetyczną o długościach w zakresie 380 - 750 nm. Stąd też, możemy zobaczyć obiekty, których rozmiary są co najmniej o jeden rząd wielkości większe niż długość fali świetlnej. Możliwość zobaczenia obiektów o rozmiarach 0,1- 0,3 nm, tj. o 3 rzędy wielkości mniejszych od długości fali świetlnej - to jakieś naukowe bzdury, chyba, że mówimy o innej fizyce niż oficjalna.

Portret użytkownika Illuminat13

geometria w przyrodzie nie

geometria w przyrodzie nie wziela sie przez przypadek Ale wy tepe wieprze wierzacy w wymyslone bustwa [krolowa niebios allach itp] lub ateisci macie za male rozumki azeby to zrozumiec 19 To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił. 20 Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy5. 21 Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. 22 Podając się za mądrych stali się głupimi. 23 I zamienili chwałę6 niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów.http://www.swietageometria.info/swieta-geometria-w-przyrodzie?start=2

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Pawel

Illuminat13....Tepe piszesz

Illuminat13....Tepe piszesz hehe. Kto tu jest tepy.... Masz jakies dowody na te swoje nieustanne cytaty, ze przyszly one od Boga, niektore rzeczy da sie potwierdzic nauka w tych czasach jak swieta geometria zgadzam sie.... I to chyba jedyna rzecz w jakies sie z toba zgadzam.Jest to wiedza ze starych czasow ktora zostala przejeta przez takie chore umysly jak twoj. Ale myslec o sobie tak wiele jak ty, to ciezka przesada. Niczym sie roznisz od swiadkow jechowych ktorzy maja przeprane mozgi ksiazkami, ktorych nawet sami dobrze nie rozumieja. Jestes zuchwalym nieogarnietym wojownikiem klawiaturowym zadufanym w swoim satanistycznym uniesionym ponad wszystkie normy ego. Ale wiesz co..... Ta nienawisc i zadufanie w swojej racji niszczy cie samego od srodka.... Ta energia nienawisci i chorego ego zbiera sie w tobie i predzej czy pozniej doswiadczysz tego sam na swoim ciele. Wtedy ego ci opadnie ale to juz moze byc za pozno.Powodzenia

Portret użytkownika Art2r

Przyjacielu, Bóg nie

Przyjacielu, Bóg nie potrzebuje naszej modlitwy ale miła jest mu nasza radość z piękna jakie nas otacza. Bóg dzieli się z nami wszystkim i daje umiejętności do odkrywania jego dzieła.
Naukowcy są tymi co zachwycają się nad mechaniką stworzenia. Jest to absolutnie właściwe.
Jak w każdej zabawie dzieci tworzą konstrukcje z klockó jakie dostali. Sprzeczają się, kochają, biją, zachwycają...

Wiara w to, że klocki jakimi się bawimy są dobre dla nas jest właściwa. To co my robimy z klockami to nasz wybór.
Właściwym jest by dziękować za możliwość takiej zabawy, ale właściwym jest również się bawić....

Portret użytkownika Dość bełkotu

Głupi nawiedzony fanatyk

Głupi nawiedzony fanatyk religijny. Twoja arogancja to dowód twojego poziomu wiedzy. Siedzisz tu, obrażasz ludzie, spamujesz tu wersetami z Bibli i myslisz, że coś wiesz. Gówno wiesz stary. Tacy ludzie jak ty nawet nie umieją posługiwać się cyrklem i zbudować kilku konstrkcji geometrycznych. A co dopiero o nich rozmawiać.Nie pchają też świata do przodu tylko ciągną go w dół. Jak byś jeszcze nie zauważył, ludzie mają w dupie twój religijny bełkot i twojego Boga. Ta religia właśnie produkuje takich intelektualnych pokurczow i aroganckich  palantow. ty A za obrażanie ludzie należy ci się permban.

Skomentuj