Po raz pierwszy w historii Rosja użyła na Ukrainie bojowo pocisk hipersoniczny

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia - Kindżał podwieszony pod MiGa 31

Wygląda jak meteor i może przenosić broń jądrowa. W prawdopodobnym ostrzeżeniu dla NATO, Rosja po raz pierwszy wystrzeliła hipersoniczny pocisk Kh-47M2 Kindżał, „Dagger” w nomenklaturze NATO. Został użyty w walce, aby zaatakować cele na zachodniej Ukrainie, neutralizując duży podziemny magazyn we wsi Deliatyn w ukraińskim regionie Iwano-Frankowsk w pobliżu Stanisławowa.

Pierwsze bojowe użycie broni hipersonicznej miało miejsce 18 marca 2022 roku. Hipersoniczny lotniczy system rakietowy Kindżał (ros. Х-47М2 Кинжал) zniszczył duży podziemny magazyn ukraińskiej amunicji lotniczej znajdujący się we wsi Deliatyn w obwodzie iwanofrankowskim. Informacje przekazał rosyjski resort obrony, a w sobotę potwierdzili to wojskowi amerykańscy. Stany Zjednoczone poinformowały, że były w stanie śledzić wystrzał w czasie rzeczywistym.

 

Rosyjski pocisk hipersoniczny Kindżał jest wystrzeliwany z bombowców strategicznych Tu-22M3M albo z samolotu MiG 31K. Jest przygotowany do zwalczania grup lotniskowców. Rakieta hipersoniczna wygląda jak każdy inny pocisk, ale jest praktycznie nie do zatrzymania.

 

Hipersoniczny pocisk manewrujący w czasie lotu wygląda jak spadający meteor, a przez większość czasu leci na granicy stratosfery. Przemieszcza się z zawrotną prędkością dochodząca do 14 tysięcy km/h!

 

Poniżej opublikowany przez rosyjski MON moment uderzenia w cel przez pocisk Kindżał. Nie wygląda to na zbyt wielką destrukcję, ale cel znajdował się pod ziemią, a taki pocisk był w stanie spenetrować wiele metrów zabezpieczeń po czym eksplodował.

Nie jest do końca jasne ilu pocisków hipersonicznych dotychczas użyto, bo Rosjanie twierdzą, że więcej niż jeden. Wiadomo jednak, że nie musieli ich używać i prawie na pewno zrobili to aby wywrzeć wrażenie na Amerykanach, którzy wciąż mają problem ze stworzeniem porównywalnej broni.

Widząc w akcji tak apokaliptyczną broń i zdając sobie sprawę z rysujących się zagrożeń dla Polski, warto zadać konkretne pytania. Czy pocisk hipersoniczny Kindżał to militarny i geostrategiczny "gejmczendżer" w relacji Rosja-NATO? Czy to rakieta zdolna przemknąć przez wszystkie obecne systemy przeciwrakietowe? Czy to czyni NATO bezbronnym? 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika uioo

Miesiąc trwa już oblężenie

Miesiąc trwa już oblężenie Kijowa, Pan Kliczko podał, jak piszą media, przerażające dane, zginęło już około 300 mieszkańców. W obronie Warszawy w 1939 roku w ciągu 2 tygodni zginęło 10 tyś mieszkańców. Wiadomo każda śmierć jest tragiczna, ale chyba nie dokońca jest prawdą z tym że przeciwnik, nie chcę bronić ruskich, chce koniecznie zabijać ludność cywilną. Bo porównując tylko te dwie obrony miast widać wyraźnie komu nie zależało na ludność

KATYŃ, SYBIR, 17.09.1939, Operacja Polska, 50 letnia okupacja.... Polacy pamiętają rosyjskie ludobójstwo na narodzie polskim!

Portret użytkownika ohsoke

skoncz powtarzac tą

skoncz powtarzac tą fiutinowską bajkę, że ukrainska armia stoi za cywilami. są już setki nagrań pokazujących jak rosjanie strzelają do aut z cywilami, jak celowo walą z działa czołgowego do jadących osbówek, jak celowo zmiażdzyli rodzinę z parumiesięcznym dzieckiem, nagrania z charkowa i innych pokazują dosadnie, że dla rosjan cywile się nie liczą, nawet ci "rosyjskojęzyczni" co mieli zostac przez rosjan wyzwoleni.

zresztą, dla putina wlasny naród się nawet nie liczy, więc przestan bredzic onuco. dla niego tez jestes zwyklym smieciem.

Portret użytkownika rtty

Zmienią konstytucję.

Zmienią konstytucję. Wprowadzą zmianę oddającą władzę nad ludźmi bezpośrednio jakiejś organizacji zewnętrznej (WHO czy jakiemuś jego odpowiednikowi). Uzasadnieniem przekazania władzy będzie ... kolejna, globalna epidemia.
Zmiana przejdzie po cichu, zamaskowana ukraińską sraczką, "potrzebą pomocy" i takimi tam.
Niedługo padnie ten "ostatni bastion", który nie pozwala traktować ludzi jak bydło. 
Nikt nawet nie zauważył, kiedy odbyła się wojna o wszystko i że została przegrana. Nikt nie zauważył, że podstawowe prawa człowieka, zapisane od wielu lat jako prawo dla wszystkich - zostało rozmontowane.
Teraz chodzi już tylko o to, żeby przetrwał "dziki kod DNA" kształtowany przez tysiące lat (i to bardziej jako obiekt zdolny do odtworzenia za kilka tysięcy lat jak mamuty, niż ciągłość pokoleń). 

Portret użytkownika sekator

Myślę, że po ostatecznym

Myślę, że po ostatecznym zajęciu Ukrainy, Putin zdefiniuje wroga wszystkich narodów. Wyśle mu w prezencie cztery lub pięć Kindżałów z bombkami po 25 MT, każda. Pomoc USA, będzie polegała na równaniu pustyni spychaczem. Potem już zwykła łapanka na żydowskich krezusów, Rockefellerów, Rothschildów i Gatesów. No i palik, dobrze ociosany siekierką.

Strony

Skomentuj