Po raz pierwszy udokumentowano, że świnie używają narzędzi

Kategorie: 

Źródło: Meredith Root-Bernstein

Świnie to, podobnie jak słonie, kruki i delfiny, jedne z najinteligentniejszych zwierząt na Ziemi. Jest jeszcze kolejna cecha wspólna pomiędzy tymi gatunkami – wszystkie potrafią posługiwać się narzędziami. Choć w przypadku świń umiejętność tę odkryto stosunkowo niedawno. Wszystko za sprawą zwyczajnego nagrania wykonanego podczas wizyty w zoo.

W Sieci pojawił się film, w którym świnia wyraźnie kopie w ziemi przy użyciu kawałka drewna. Nagranie wykonała ekolożka Meredith Root-Bernstein podczas wizyty w paryskim zoo. Gatunek zwierzęcia udokumentowanego na nagraniu to świnia wisajska, która posiada ciemnoszarą sierść i w środowisku naturalnym występuje obecnie tylko na dwóch filipińskich wyspach: Panay oraz Negros. Liczebność ssaka wyraźnie spadła w wyniku utraty jego siedlisk naturalnych, a także wcześniej prowadzonych na niego polowań.

 

Jak informuje autorka nagrania oraz jej współpracownicy, obserwacja świń wisajskich posługujących się narzędziami trwa już od kilku lat. W tym czasie zauważono, że zachowanie to przejawiają aż trzy zwierzęta, posługując się narzędziami m.in. do rozgrzebania ziemi na legowisko. Szczegółowe informacje na ten temat przedstawiono w czasopiśmie naukowym Mammalian Biology.

 

Chociaż nagranie wykonane przez Root-Bernstein jest pierwszym dowodem na używanie narzędzi przez świnie, biolodzy podejrzewają, że podobne zachowanie może przejawiać więcej dzikich świń. Nie zauważono tego, ponieważ wskazany gatunek zwierząt dotychczas wzbudzał niskie zainteresowanie badawcze. Sytuacja z pewnością uległa zmianie po publikacji w Sieci nagrania z zoo w Paryżu.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Gayka

Tak się składa, że świnie to

Tak się składa, że świnie to jedne z najiteligentniejszych zwierząt na naszej planecie. Małpy człekokształtne to przy nich przygłupy. 

Obejrzyjcie sobie programy, gdzie świnie za pomocą joistika sterowanego ryjkiem grają w gry komputerowe. Są w stanie opanować gry, których małpy nie potrafią pojąć. O psach już nie wspominając.

Ale ludzie nigdy nie uznają inteligencji świń. Wieprzowinka zbyt dobrze smakuje. Dlatego o takich badaniach cicho szaa.

I owszem, ja też jadam wieprzowinę. Ale przynajmniej szanuję zwierzęta, których ciało mam na telerzu. I uznają ich godność oraz niezwykłą inteligencję.

Portret użytkownika xxxx

A gdy poprosiłem kolegę

A gdy poprosiłem kolegę mieszczucha, by przyniósł mi grabki z narzędziowni, to dostałem widły, a później  motykę. No i wtedy pierwszy raz w życiu zobaczył jak się takich "sprzętów" używa bo nie ma do nich aplikacji.

Portret użytkownika Abbasadore

Ogłądałem jak dorastają

Ogłądałem jak dorastają świnie (mangaliki) żyjące wolno na farmie u teściów - zachowaniem praktycznie niczym się od psów nie różniły. Podobny poziom inteligencji - lubiły zaczepiać ludzi i biegać po podwórku. Nastawiały się do drapania, wyglądały na naprawę szczęśliwe. 

Skomentuj