Po raz pierwszy udało się wyprodukować rozbłysk gamma w warunkach laboratoryjnych

Kategorie: 

Źródło: ESO/A. Roquette, CC BY-SA

Rozbłyski gamma to intensywne eksplozje światła i najjaśniejsze zjawiska obserwowane we Wszechświecie. Niektóre z nich bywają tak intensywne, że można je zaobserwować gołym okiem, tak jak było w przypadku rozbłysku GRB 080319B, który wystąpił 19 marca 2008 roku. Ponieważ mechanizmy powstawania tych rozbłysków nie są nam dobrze znane, naukowcy postulowali odtworzenie takiego zjawiska w ziemskim laboratorium.

 

Rozbłyski gamma mogą trwać od kilku sekund do kilku minut. Kosmiczny fenomen pozostaje słabo zrozumiany i nie wiemy do końca co go powoduje. Jedna z teorii mówi, że rozbłyski gamma mogą powstawać podczas emisji strumieni cząstek uwalnianych przez masywne ciała niebieskie, np. czarne dziury.

 

Zbadanie tego zjawiska jest bardzo trudne ze względu na ogromne odległości - rozbłyski gamma występują nawet miliardy lat świetlnych od nas i trwają tylko przez kilka sekund. Naukowcy porównują to do próby ustalenia składu świecy na podstawie widocznego płomienia, który pojawia się sporadycznie, widać go tylko przez krótką chwilę i jest oddalony od nas o tysiące kilometrów.

Źródło: NASA

Uczeni proponowali, aby spróbować odtworzyć je tu na Ziemi, dzięki czemu będziemy mogli je lepiej zrozumieć i przyjrzeć się im z bliska. Tak się właśnie składa, że w laboratorium udało się po raz pierwszy wyprodukować wersję mini rozbłysku gamma. Międzynarodowy zespół badawczy osiągnął sukces korzystając z lasera Gemini - jest to jeden z najpotężniejszych laserów świata, który znajduje się Rutherford Appleton Laboratory w Wielkiej Brytanii. Gęstość energii pojedynczego strzału z tego lasera można porównać do całości energii docierającej ze Słońca do Ziemi, skupionej do grubości kilku mikronów. Z pomocą tego lasera stworzono małą kopię rozbłysku gamma.

Źródło: Central Laser Facility

W trakcie badań udało się zobaczyć niektóre zjawiska, które odgrywają ważną rolę w tym kosmicznym fenomenie, jak np. samoistne wytwarzanie się pól magnetycznych, które istniały przez długi czas. Potwierdzono również niektóre założenia dotyczące siły i rozkładu pól magnetycznych. Naukowcy podsumowują, że eksperyment pozwolił potwierdzić prawidłowość obecnych modeli, których używa się do zrozumienia rozbłysków.

 

Badania rozbłysków gamma pozwolą nam również dowiedzieć się czegoś więcej o czarnych dziurach oraz początkach formowania się Wszechświata. Kolejny powód to poszukiwania sygnałów od inteligentnych cywilizacji pozaziemskich w ramach projektu SETI - badania pozwolą rozróżnić sygnały powstałe w wyniku zjawisk naturalnych od tych, które mogłyby zostać wytworzone przez obcych.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika sceptyyk

 :)  Faktycznie złe

 :)  Faktycznie złe tłumaczenie ze żródła...  Smile Żródło podaje, że gęstość energii pojedyńczego strzału uzyskiwanego z lasera Gemini, można porównać do całości energii docierającej ze Słońca do Ziemi skupionej do grubości kilku mikronów ( grubości włosa)

 How intense is the most intense laser on Earth? Take all the solar power that hits the whole Earth and squeeze it into a few microns (basically the thickness of a human hair) and you have got the intensity of a typical laser shot in Gemini.

Jaką gęstośc energii posiada promień najsilniejszego lasera na Ziemi?  Można tę gęstość porównać, do całości energii dochodzącej ze Słónca do ziemi, skupionej do grubości kilku mikronów (rubość włosa) Taka jest gęstość energii pojedyńczego strzału laserowego, uzyskiwanego z Gemini.  

Portret użytkownika Jaro

Człowiek zniszczył Świat

Człowiek zniszczył Świat teraz chce zniszczenia Wszechświata

BTW. W CAPTCHA są bardzo nieczytelne i czasami trzeba wpisywać kilkanaście razy by trafić. Czy admin nic z tym nie może zrobić....? Przecież są inne sposoby. Każdy komu pokazuje te napisy to wywala oczy i nie ma pojęcia o co chodzi 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj