Po raz pierwszy odkryto tlen cząsteczkowy w innej galaktyce

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA

W galaktyce oddalonej o 500 milionów lat świetlnych od Słońca, astronomowie wykryli tlen cząsteczkowy. Jest to trzecie takie odkrycie poza Układem Słonecznym i pierwsze poza Drogą Mleczną.

Jak wynika z obecnego stanu wiedzy, tlen to trzeci najliczniejszy pierwiastek we Wszechświecie, tuż za wodorem i helem. Astronomowie od dawna poszukiwali tlenu w kosmosie, prowadząc obserwacje spektroskopowe oraz w zakresie fal milimetrowych, lecz jak dotąd nie przyniosło to efektów. W przeszłości wykryto tlen cząsteczkowy w mgławicy Oriona. Wysunięto hipotezę, że tlen w kosmosie wiąże się z wodorem i tworzy lód wodny, który przylega do ziaren pyłu.

 

Jednak w Mgławicy Oriona masowo rodzą się nowe gwiazdy i możliwe, że intensywne promieniowanie z bardzo gorących, młodych gwiazd powoduje sublimację lodu wodnego i rozdzielanie cząsteczek, uwalniając tlen. Rozważania naukowców doprowadziły do odkrycia. Galaktyka Markarian 231, znajdująca się około 561 milionów lat świetlnych od Ziemi, jest zasilana kwazarem. Przypuszcza się, że w jej centrum mogą znajdować się nawet dwie wirujące wokół siebie supermasywne czarne dziury.

Aktywne jądro galaktyki generuje ciągłe wstrząsy, które mogą uwalniać tlen z wody w obłokach molekularnych. Z pomocą radioteleskopu IRAM w Hiszpanii, astronomowie przez 4 dni obserwowali galaktykę Markarian 231 na różnych długościach fal. W uzyskanych danych, zgodnie z wysuniętą hipotezą, odkryto sygnaturę spektralną tlenu. Emisję, którą zarejestrowano w odległości 32 265 lat świetlnych od centrum tej galaktyki, może wynikać z interakcji między aktywnym odpływem molekularnym napędzanym przez jądro galaktyki, a chmurami molekularnymi dysku zewnętrznego.

 

Naukowcy chcą przeprowadzić dalsze obserwacje, aby upewnić się, że dane zostały poprawie zinterpretowane. Pierwsza detekcja tego zjawiska poza Drogą Mleczną pozwoli lepiej zrozumieć tlen cząsteczkowy w galaktykach oraz odpływ molekularny z aktywnego jądra galaktyki.

Artykuł pochodzi z portalu

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Kiedyś mnie irytowało to

Kiedyś mnie irytowało to plucie na naukę... Zastanawiałem się jak dziś - w XXI wieku - można to w ogóle robić... I to jeszcze wybiórczo, z potężną dawką hipokryzji... Bo kiedy trzeba na przykład iść do lekarza, czy skorzystać z powstałego dzięki nauce komputera żeby swoje bzdurne antynaukowe wywody klepać, to wtedy nauka jest ok...
Ale dziś mnie to nie irytyuje, a jedynie śmieszy...
Bo jak ktoś mądry kiedyś powiedział: JEŚLI GÓWNO WIESZ, TWOJE ŻYCIE PEŁNE JEST CUDÓW.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika and

niestety masz racje. Mimo to

niestety masz racje. Mimo to Ci, ktorzy opluwaja owoce cywilizacji technicznej chetnie z nich korzystaja, nawet Ci od kosciola z plaskim dachem. Kiedys na DISCOVERY CHANNEL mogles zobaczyc cos o fizyce, chemii kosmosie itd, teraz dwoch lumpow zbierajacych zlom... Gdyby ktos 15 lat temu mi powiedzial, ze koles z marna dykcja, problemami z tworzeniem poprawnych gramatycznie wypowiedzi bedzie gromadzil miliony widzow, sluchajacych o jakichs glupotach to bym sie zakladal o miliony, ze tak byc nie moze, a tu pyk ;-D. Internet spowodowal, ze idioci zaczeli sie grupowac, wspierac i nie wsytdza sie juz swoich idiotycznych teorii, bo wiedza, ze jest ich wiecej. 

Portret użytkownika Jaś

Jak powiedzą że wykryli w

Jak powiedzą że wykryli w galaktyce słonia bez trąby to też ludzie uwierzą. To sa absurdalne teorie w zwiedzeniu ludzi. Kosmos jak znamy z TV nie istnieje. Narwacajcie się do pana Jezusa bo czas łaski sie kończy. Potem bedzie placz i zgrzytanie zębów. 

------------------------

Poszukiwanie sprawiedliwości i sensu w świecie, w którym te nie istnieją, jest dla przytomnego i otwartego umysłu tragedią egzystencji.

Portret użytkownika jaceks77

"W uzyskanych danych, zgodnie

"W uzyskanych danych, zgodnie z wysuniętą hipotezą, odkryto sygnaturę spektralną tlenu" Hipoteza , czyli ciągle badają więc nic nie jest potwierdzone. Więc Twój przedmóca ma trochę racji. Np  jest hipoteza pustego księżyca , ale póki tego nie zbadają to będzie to tylko hipoteza. Jest założenie ale trzeba je jeszcze udowodnić.

Strony

Skomentuj