Po raz pierwszy odkryliśmy planety pozagalaktyczne!

Kategorie: 

Źródło: NASA

Astronomowie już od wielu lat odkrywają planety pozasłoneczne. Poznaliśmy już kilka tysięcy takich ciał niebieskich. Zaobserwowaliśmy nawet kilka obiektów, które są potencjalnymi egzoksiężycami. Jednak teraz badacze pochwalili się zupełnie nowym odkryciem - po raz pierwszy udało się namierzyć planety pozagalaktyczne.

 

Sukcesu dokonali astrofizycy z Uniwersytetu w Oklahomie, którzy skorzystali z danych pozyskanych z pomocą Teleskopu Kosmicznego Chandra oraz potężnej techniki mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Metoda ta pozwoliła dotychczas odkryć 53 egzoplanety w naszej galaktyce. Kto by pomyślał, że dzięki niej namierzymy wielokrotnie więcej planet poza Drogą Mleczną?

 

Naukowcy badali kwazar o nazwie RX J1131-1231, który oddalony jest o około 6 miliardów lat świetlnych od Ziemi. Między nami a wspomnianym kwazarem, około 3,8 miliarda lat świetlnych od Słońca znajduje się galaktyka. Światło dobiegające z odległego kwazara zostało odpowiednio zakrzywione przez gwiazdy i planety znajdujące się w położonej bliżej nas galaktyce.

Źródło: University of Oklahoma

Astrofizycy powiadomili o odkryciu około 2 tysięcy planet o różnych masach - najlżejsze z nich posiadają masę Księżyca, a te najbardziej masywne przypominają Jowisza. Badacze zaznaczają, że są to planety pozagalaktyczne, których nie potrafilibyśmy dostrzec z pomocą teleskopów.

 

Odkrycie pokazuje jak wiele jesteśmy w stanie dokonać z pomocą techniki mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Jak dotąd jeszcze nikt nie zdołał namierzyć planet pozagalaktycznych, ani nawet zdobyć dowodów świadczących o ich obecności. Prawdopodobnie jesteśmy właśnie świadkami nastania nowej ery odkryć planet znajdujących się poza Drogą Mleczną. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma The Astrophysical Journal Letters.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Co z tego że jest technologia

Co z tego że jest technologia, skoro jest zbyt kosztowna???
Żeby znać każdy kamyk na Księżycu, trzeba by było na dzień dobry wykonać z kilkadziesiąt misji załogowych i to udanych, a w dodatku zakończonych postawieniem stałej bazy!
Jedna misja załogowa to koszt idący w MILIARDY dolarów... Na przedsięwzięcie o którym mówisz, czyli poznanie każdego centymetra powierzchni Księżyca, nie stać nikogo na tej planecie!
Obserwowanie wszechświata jest natomiast nieporównywalnie tańsze i łatwiejsze! Obserwacjami zajmują się głównie ludzie na uniwersytetach w ramach badań naukowych i to dzięki nim możemy się coraz to więcej dowiadywać o kosmosie.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika ssdssd

Jeżeli nie zmieni się

Jeżeli nie zmieni się obecnego systemu społeczno-gospodarczego to możecie sobie zapomnieć o lotach i innych pierdołach. Takie biadolenie że każda misja kosztuje tyle i tyle hamuje rozwój ludzkości jako taki. Mowa tutaj o papierowym ścierwie jakim jest każdy pieniądz. Jeżeli tego ludzkość nie zrozumie że jesteśmy jednym gatunkiem i potrzeba wspólnej pracy dla ogólnego sukcesu to nic z tego nie będzie. Nie jestem zwolennikiem NWO żeby nie było

Strony

Skomentuj