Po raz pierwszy na świecie odtworzono komórki nerki

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zespół naukowców z Duke Medical School, National Heart Center of Singapore (NHCS) oraz eksperci z Niemiec po raz pierwszy na świecie wykazali, że odbudowa komórek nerki jest możliwa. Wyniki badania przedklinicznego zostały opisane w czasopiśmie Nature Communications.

 

 

W swojej pracy autorzy skupili się na białku interleukinie-11 (IL-11), która powoduje blizny w wątrobie, płucach i sercu, a także w ostrych i przewlekłych chorobach nerek. Naukowcy odkryli, że białko to uruchamia łańcuch procesów molekularnych, gdy nerki są uszkodzone, co prowadzi do stanu zapalnego, zwłóknienia i utraty funkcji narządu.

 

Gdy jednak proces ten zostanie zablokowany przez wprowadzenie przeciwciała wiążącego się z IL-11, następuje proliferacja (wzrost tkanki) komórek kanalików nerkowych oraz przywrócenie i usunięcie stanu zapalnego, co powoduje stan nerek z powrotem do zdrowego stanu. Naukowcy uważają, że ich odkrycie zmusza do ponownego rozważenia istniejących metod leczenia przewlekłej choroby nerek.

 

W grudniu 2022 r. niemieccy eksperci zbadali molekularne szlaki regeneracji komórek. W modelu danio pręgowanego odkryli, że granulina białkowa, która reguluje wzrost i żywotność komórek, pomaga naprawić uszkodzoną tkankę ryby bez blizn.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj