Po raz pierwszy bezpośrednią przyczyną śmierci stał się cyberatak

Kategorie: 

Źródło: tg

Policja w Düsseldorfie otworzyła sprawę zabójstwa spowodowaną zaniedbaniem po tym, jak oprogramowanie ransomware zakłóciło działanie systemu komputerowego Szpitala Uniwersyteckiego i zmusiło personel do wysłania pacjentki z intensywnej terapii do pobliskiej kliniki. W rezultacie kobieta zmarła. Jeśli hakerzy okażą się winni, będzie to pierwszy znany przypadek morderstwa w wyniku cyberataku.

 

Według zespołu śledczego w Kolonii pacjentka z Düsseldorfu przebywała na oddziale intensywnej terapii, gdy 9 września br. atak hakera wyłączył system komputerowy miejskiego szpitala uniwersyteckiego. Lekarze, nie mogąc zapewnić pacjentce opieki medycznej, wysłali ją do pobliskiej kliniki w Wuppertalu, 30 km od Dusseldorfu. Po drodze pacjentka zmarła.

 

Śledczy wszczęli sprawę karną z artykułu „zabójstwo przez zaniedbanie”. Prokurator wezwał ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, aby ustalić, czy istnieje związek między włamaniem a śmiercią pacjenta. Według jednego z ekspertów, jeśli hakerom zostanie udowodniona winy, będzie to pierwszy znany przypadek morderstwa w wyniku cyberataku.

 

Według niektórych doniesień, atak na szpital nastąpił przez przypadek. Hakerzy zamierzali włamać się do innej instytucji. Gdy tylko zorientowali się, że zaszła pomyłka, przekazali klinice klucz odszyfrowywania bez żądania okupu, ale było już za późno.

 

Atakujący wykorzystali dobrze znaną lukę w jednym segmencie programu wirtualnej sieci prywatnej Citrix. Kierownictwo kliniki zostało ostrzeżone o konieczności aktualizacji oprogramowania już w styczniu, ale tego nie zrobiło.

 

Ransomware to przemysł przestępczy wart miliardy dolarów, który nęka prywatne firmy. Szpitale były już ofiarami podobnych incydentów, więc śmierć pacjenta w wyniku ataku hakerów była tylko kwestią czasu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika shemhazzay

LEGENDARNY....wybacz, że

LEGENDARNY....wybacz, że jestem świnią ........... ale sprawdź interpunkcję (wiem trudny wyraz Smile i literówkę... 

I tak na marginesie: definiowanie "ransomware" w ostatnim akapicie jest "letko do dupy" jeżeli nie wspomniałeś, że to był atak typu "ransomware" w tekście powyżej.

Portret użytkownika Groot

Gdyby sprzęt działał na

Gdyby sprzęt działał na Linuxie to w/w problem by nie zaistniał, a tak widzimy opłakane skutki używania gówno systemu operacyjnego od deBilla. A teraz ten sam deBill chce "leczyć" ludzi. Ratuj się kto może!!!

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Skomentuj