Po ponad 20 latach, Haiti przywróci armię

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Haiti to jedno z najbiedniejszych krajów świata a zarazem jedno z niewielu państw, które nie posiada własnych sił zbrojnych. Wygląda jednak na to, że obecny stan ulegnie zmianie. Rząd zadecydował właśnie o przywróceniu armii.

 

Haiti dokonały demobilizacji wojska w 1995 roku. Trzy lata później powołano policję narodową. Na dzień dzisiejszy w jej skład wchodzi około 15 tysięcy wyszkolonych policjantów. W Haiti funkcjonuje również straż przybrzeżna.

 

Ministerstwo Obrony powiadomiło, że na początek chce zrekrutować około 500 żołnierzy - zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Ich głównym zadaniem będzie udzielanie pomocy przy katastrofach naturalnych, a także pilnowanie granic. Decyzja jest reakcją na zapowiedź ONZ, która w sierpniu zakończy swoją misję na Haiti - tzw. Błękitne Hełmy opuszczą kraj, lecz niewielka liczba policjantów będzie wspierać tamtejsze służby. W 2010 roku, organizacja ta przyczyniła się do epidemii cholery, w wyniku której zginęło ponad 10 tysięcy ludzi.

 

Pomysł przywrócenia armii ma swoich zwolenników i przeciwników. Siły zbrojne mogłyby skupić się na udzielaniu pomocy podczas trzęsień ziemi, powodzi i innych katastrof naturanych. Krytycy uważają jednak, że wojsko w rękach władzy może doprowadzić do wielu naruszeń i przypominają wydarzenia z 1991 roku, gdy nowo wybrany prezydent został obalony w wyniku pucz wojskowego.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Everlast

warto dodać że obecna

warto dodać że obecna sytuacja Haiti czyli miejsce wśród najbiedniejszych krajów świata spowodowane jest przede wszystkim spłacaniem domniemanego "długu" wobec francuzów. Otóż po wojnie o niepodległość i uzyskaniu jej na początku XIX w. francuzi którzy mieli tam swoją kolonie na którą zwozili i niewolili murzynów z afryki zarządali odszkodowania za utracone mienie czyli przede wszystkim plantacje cukru. Nie wiem w ogóle jak Francja mogła być tak bezczelna i wyjść z takim postulatem a tym bardziej nie rozumiem czemu władze Haiti sie na to zgodziły, fakt jest taki że to zniszczyło cały kraj i skutki są odczuwalne po dziś dzień. 

Skomentuj