Po 80 latach udało się potwierdzić istnienie fermionów Majorany

Kategorie: 

Źródło: Princeton University
Naukowcy z Uniwersytetu w Princeton i w Teksasie odkryli cząsteczkę, która jest jednocześnie swoją antycząsteczką. Włoski fizyk Ettore Majorana postulował istnienie takiej cząstki prawie 80 lat temu i dopiero teraz udało się potwierdzić jego teorię.

 

Cząsteczka o której mowa nazywana jest fermionem Majorany od nazwiska włoskiego fizyka a dekady poszukiwań wreszcie przyniosły efekty. W trakcie badania, uczeni osadzili żelazny drut na krysztale ultraczystego, nadprzewodzącego ołowiu. Następnie zobrazowano oba końce drutu za pomocą techniki spektroskopowej. Badanie odbyło się w temperaturze 1 Kelwina, tj. -272 stopni Celsjusza.

 

Jak się okazało, końce żelaznego drutu były na zerowym stanie energetycznym, a więc wszystko zostało przewidziane w przeszłości przez włoskiego fizyka. Dopiero w 2011 roku uczeni zaczęli spekulować nad istnieniem fermionów na końcach drutu.

 

Przewidywania Majorany były oszałamiające ponieważ spotkanie cząstki i jej antycząstki oznacza zazwyczaj zniszczenie obu z nich a w trakcie tego procesu uwalniana jest duża ilość energii. Fizycy mają nadzieję, że odkrycie pozwoli zwiększyć możliwości komputerów kwantowych - materiały zawierające fermiony Majorany mogą przechowywać informacje kwantowe w sposób bardziej stabilny.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/przelom-w-fizyce-odkryto-czastke-ktora-jest-jednoczesnie-swoja-antyczastka

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj